Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Czerwonka - leczenie ziołami

Czerwonka należy do chorób zakaźnych układu pokarmowego. Istnieją dwie odmiany tej choroby: bakteryjna oraz pełzakowata. Zakażenie pałeczkami czerwonki bakteryjnej następuje wskutek spożycia skażonej wody lub jedzenia, z którym zarazki przenoszą się do organizmu. Do głównych jej objawów należą wysoka gorączka i bolesne skurcze brzucha.

Dłonie
 
W fazie późniejszej pojawia się silne osłabienie, któremu towarzyszą nudności, wymioty oraz biegunka. Czerwonką pełzakowatą również można się zarazić poprzez pożywienie, jest ona jednak wywołana amebą. W tej odmianie nie występuje gorączka, biegunka zaś rozpoczyna się po kilku dniach.
 
Obie odmiany czerwonki należą do chorób egzotycznych i w naszym klimacie nie występują. W Europie można jednak spotkać się z przypadkami tej choroby, które najczęściej stanowią "pamiątkę" po wyprawie do jakiegoś gorącego, pozaeuropejskiego kraju. W każdym wypadku ryzyko zakażenia można zmniejszyć, przestrzegając higieny, objawy zaś złagodzić metodami naturalnymi.

Zioła stosowane w czerwonce
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Orzech włoski, (Juglans regia)

ziele
Jest on jednym z najskuteczniejszych leków naturalnych na dolegliwości żołądkowe. Zaleca się go we wszelkiego rodzaju biegunkach, zarówno chronicznych, jak i bakteryjnych, w nerwicy żołądka, niestrawności, w bólach brzucha, również w krwawieniach w przewodzie pokarmowym. Orzech włoski należy stosować w leczeniu czerwonki oraz innych zakażeń i zatrać pokarmowych, ponieważ działa oczyszczająco, odtruwająco i przeciwbakteryjnie.
 
Preparaty orzechowe wzmacniają układ pokarmowy, a jednocześnie działają odżywiająco i witaminizująco, co jest bardzo pożyteczne w przypadku schorzeń układu pokarmowego. W celach leczniczych najczęściej wykorzystuje się młode liście orzecha oraz niedojrzałe, suszone owoce. Bardzo skutecznym środkiem żołądkowym jest orzechowa nalewka na młodych owocach.

Jeżyna popielica i jeżyna fałdowana, (Rubus caesius, Rubus plicatus)

ziele
Krzewy jeżyny, powszechnie występujące w Polsce, mają działanie przeciwbiegunkowe i przeciwbakteryjne, dlatego zalecane są w zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych przewodu pokarmowego, takich jak czerwonka, a także w bólach brzucha i wzdęciach. Jeżyna wykazuje działanie odtruwające i oczyszczające, wspomaga metabolizm, usuwając szkodliwe produkty przemiany materii i wzmacnia cały organizm.

Doskonałą propozycją, zarówno na czerwonkę, jak i na zwykły ból brzucha, jest jeżynowa herbatka, którą można kupić w aptece. Liście jeżyny można zaparzać z dodatkiem innych ziół, takich jak mięta lub pokrzywa.

Pięciornik kurze ziele, (Potentilla erecta)

ziele
Skutecznym lekiem na dolegliwości związane z czerwonką jest pięciornik. Preparaty z kłącza tej rośliny stosuje się w przewlekłych i bakteryjnych biegunkach, również w krwawieniach w przewodzie pokarmowym, jelitach i żołądku, ponieważ działają przeciwbiegunkowo, bakteriobójczo i wiążą toksyny. Poza tym tamują krwawienie, wspomagają proces gojenia się i działają ściągająco.

Przygotowanie odwaru z tej rośliny nie jest skomplikowane. 2 łyżki ziela zalewamy 1 szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na 10 minut. Po tym czasie lek jest gotowy do spożycia - wypijamy go stopniowo w ciągu dnia.

Szczaw zwyczajny, (Rumex acetosa)

ziele
Lekiem łatwo dostępnym i przydatnym w leczeniu czerwonki, zaburzeń jelitowych i bólów brzucha jest szczaw zwyczajny - taki, którego używa się do przygotowania zupy szczawiowej. Okazuje się, że szczaw bywa skuteczny nawet w bardzo ciężkich biegunkach, w których zawodzą inne środki lecznicze.

Warto zaznaczyć, że nieco silniejsze działanie ma kobylak, czyli szczaw lancetowaty. Jednak w większości przypadków wystarczy herbatka ze skruszonych lub sproszkowanych liści szczawiu zwyczajnego. We wszystkich wymienionych dolegliwościach, zwłaszcza połączonych z biegunkami, zaleca się też zupę szczawiową.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 11
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)