Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Czkawka - leczenie ziołami

Czkawką nazywamy mimowolny skurcz przepony, który powoduje gwałtowne wciągnięcie powietrza z jednoczesnym zaciśnięciem gardła, a w szczególności tej jego części, w której znajdują się struny głosowe, dlatego często towarzyszy jej charakterystyczny dźwięk.
 
Czkawka
 
Czkawka może pojawić się dosłownie u każdego, nawet u niemowląt, nie zawsze też wiadomo, co jest jej przyczyną. Często występuje u osób, które nadużyły alkoholu albo zjadły zbyt obfity posiłek, zazwyczaj nie wiąże się z poważniejszymi dolegliwościami i szybko mija - na ogół budzi zabawne komentarze, a nie zaniepokojenie, i jest to o tyle uzasadnione, że najczęściej nie wymaga specjalnego postępowania medycznego.

Zdarzają się jednak przypadki znacznie bardziej uciążliwej czkawki. Niekiedy nie mija ona przez wiele godzin albo nawet kilka dni lub tygodni! Musimy pamiętać, że czkawka bywa objawem poważniejszych schorzeń, takich jak: zapalenie płuc, zapalenie wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby trzustki lub cukrzyca, może również mieć podłoże nerwowe. Dlatego dłuższa, męcząca czkawka zawsze powinna wzbudzać nasze podejrzenie i skłonić do wizyty u lekarza. Niemniej jednak dolegliwość ta łatwo poddaje się kuracji ziołowej.
 
Zioła stosowane w czkawceEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Głóg dwuszyjkowy oraz jednoszyjkowy, (Crataegus oxycantha, Crataegus monogyna)

ziele
Głóg jest jednym z najpopularniejszych leków rozkurczowych, wpływającym na mięśnie gładkie. Bardzo pozytywnie stymuluje układ nerwowy, uspokaja i przynosi ukojenie, zmniejsza objawy towarzyszące chorobie alkoholowej i niektórym odmianom nerwicy, które często kojarzone są z występowaniem czkawki.

Najlepsze działanie w czkawce ma mieszanka kwiatów i owoców głogu, ponieważ kwiaty działają uspokajająco i rozkurczowo, owoce zaś wzmacniająco i tonizująco. 1 łyżkę kwiatów i 1 łyżkę owoców zalewamy 2 szklankami wody i podgrzewamy na niewielkim ogniu, gotujemy przez 3 minuty i odcedzamy. Gotowy preparat leczniczy pijemy trzy razy dziennie, mniej więcej 1-2 godziny po każdym posiłku.

UWAGA! Głóg jest środkiem obniżającym ciśnienie, dlatego osoby z niedociśnieniem powinny stosować go w umiarkowanych ilościach.

Rumianek pospolity, (Chamomilla recutita)

zioło
Najpowszechniej przepisywanym ziołem na zlikwidowanie czkawki jest rumianek, należący zresztą do najczęściej stosowanych, uniwersalnych ziół. Rumianek wpływa uspokajająco i kojąco na układ nerwowy, ma też działanie rozkurczowe, likwidujące skurcze jelit, żołądka i przepony, a ponadto stymuluje funkcje trawienne.

W przypadku czkawki zaleca się picie ciepłego naparu z rumianku. Napar przygotowujemy zalewając 2-3 łyżki suszonego ziela 1 szklanką gorącej wody. Po kilku minutach lek jest gotowy. Wypijamy go w 3-4 porcjach w ciągu dnia. Można też stosować napar z mieszanki rumianku, kwiatów krwawnika i kopru w proporcjach 2:1:1, który przygotowujemy w identyczny sposób.

Mięta pieprzowa, (Mentha piperita)

ziele
W medycynie naturalnej mięta jest stosowana w wielu schorzeniach; w likwidowaniu czkawki jest zalecana równie często jak rumianek. Mięta wykazuje działanie uspokajające, łagodzące i hipotensyjne, działa rozkurczowo również na mięśnie gładkie jelit, żołądka i przepony. Warto zaznaczyć, że Chińczycy, którzy uważają czkawkę za rodzaj zastoju energii, zalecają w tej dolegliwości picie naparu ze świeżych liści mięty.

Ma on ogólnie pobudzać i maksymalizować przepływ energii. Zaleca się następujący napój skutecznie łagodzący skurcze przepony. 1 łyżeczkę nalewki z mięty pieprzowej, 1 łyżeczkę nalewki z sadźca, kilka kropel nalewki z papryki oraz odrobinę soku cytrynowego zalewamy 2 szklankami gorącej wody. Napój wypijamy w niedużych porcjach w ciągu dnia, po pojawieniu się uciążliwej czkawki lub w przypadku czkawki długotrwałej.

Kozłek lekarski, (Valeriana officinalis)

ziele
Skutecznym lekiem rozkurczowym, łagodzącym stany napięcia i skurcze w obrębie przewodu pokarmowego, jelit oraz żołądka jest kozłek lekarski. Popularna Valeriana jest bardzo dobrym środkiem uspokajającym, działającym na ośrodkowy układ nerwowy, przydatnym również w nerwicy wegetatywnej. Stosować można różne przetwory, włącznie z gotowymi kroplami Valeriany, które można kupić w aptece.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)