Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Chrypka - mieszanki ziołowe

Chrypka związana jest zazwyczaj z podrażnieniem strun głosowych lub krtani, bardzo często towarzyszy jej także stan zapalny błony śluzowej krtani lub samych strun głosowych. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest przeziębienie, infekcja wirusowa, rzadziej wywołują ją bakterie, alergeny i zanieczyszczenie powietrza. 

Niekiedy chrypka pojawia się na skutek przemęczenia strun głosowych, kiedy przez długi czas intensywnie ich używamy, mówiąc podniesionym głosem, krzycząc czy śpiewając.

Chrypa, gardło

Bywa, że zachrypnięty głos pojawia się jako jeden z efektów nadużycia alkoholu czy papierosów, zdarza się jednak też, że jego przyczyną są inne szkodliwe substancje chemiczne. Jeśli chrypce towarzyszy ostry kaszel lub duszności, może to oznaczać zwężenie dróg oddechowych na skutek innych schorzeń. W wyjątkowo rzadkich przypadkach zapalenie krtani może również powodować miejscowy nowotwór.
 
Niekiedy z pozoru niewinna chrypka może być objawem poważniejszego schorzenia, dlatego zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić się do lekarza. Jednak "zwykła" chrypka, o mniejszym lub większym niż zazwyczaj stopniu nasilenia albo bezgłos, które powstały na skutek łagodnego obrzęku strun głosowych, stosunkowo łatwo poddają się terapii ziołowej. 

Mak potny (Papaver rhoeas)


Odwar z kwiatów maku polnego łagodzi stany podrażnieniowe górnych dróg oddechowych, działa przeciwzapalnie na błonę śluzową, przeciwkaszlowo i rozkurczowo. Ze względu na działanie wykrztuśne, zalecany jest w nieżytach połączonych z uporczywym, suchym kaszlem, dokuczliwą chrypką, a także w krztuścu. 

Aby przygotować odwar, zalewamy 2 łyżki kwiatów 1 szklanką wody, ogrzewamy aż do wrzenia i odstawiamy na kilka minut. Taką porcję leku należy wypić w ciągu dnia, w małych porcjach. Dla dzieci porcja powinna być odpowiednio zmniejszona. Uwaga! Mak polny ma działanie narkotyczne - w większych ilościach może powodować senność, a nawet nudności.

Ślaz dziki (Malva silvestris


Ślaz jest chyba idealnym ziołem na dolegliwości związane z obrzękiem strun głosowych. Liście rośliny wykazują działanie przeciwzapalne oraz ściągające, natomiast kwiaty działają wykrztuśnie, zmiękczająco i powlekająco. Napary ze ślazu stosujemy w nieżytach górnych dróg oddechowych, chrypce, zapaleniu gardła i krtani, a także w napadach suchego kaszlu oraz suchości w jamie ustnej. Do sporządzenia naparu stosujemy świeże lub świeżo suszone liście, kwiatki i młode szczyty pędów.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis)


Szałwia stosowana zewnętrznie ma bardzo silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, ściągające, antybiotyczne i antyseptyczne, a także gojące. Szybko i skutecznie zmniejsza przekrwienie błon śluzowych i obrzęki. Stosuje się ją we wszelkiego rodzaju nieżytach jamy ustnej i górnych dróg oddechowych - zwłaszcza gardła i krtani. Doskonałą propozycją na zmniejszenie stanu zapalnego krtani i złagodzenie objawów podrażnienia strun głosowych może być herbatka z szałwii z dodatkiem rumianku i odrobiną octu jabłkowego. Taką mieszanką przepłukujemy gardło kilka razy dziennie.

Podbiał pospolity (Tusilago farfara)


Doskonałym ziołem pomocnym w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych górnych dróg oddechowych jest podbiał pospolity. Nadaje się do usuwania objawów podrażnień gardła i krtani, takich jak chrypka, suchy kaszel, ucisk w gardle i utrudnione oddychanie. Kurację podbiałem zaleca się zwłaszcza palaczom, ponieważ zioło daje dobre efekty w osłabieniu odruchu wykrztuśnego, a także w przewlekłym suchym kaszlu. 

W leczeniu zaleca się stosowanie mieszanki liści podbiału, ziela macierzanki oraz owocu anyżku w proporcjach 2:1:1. Sześć łyżek ziół zalewamy 3 szklankami wody, gotujemy mieszankę przez 3 minuty na małym ogniu, po czym odstawiamy na 5 minut. Gotowy lek pijemy w niewielkich porcjach w ciągu dnia.
 
 
 
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)