Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zioła na choroby dziąseł

Najczęściej spotykane choroby dziąseł to zapalenie, zapalenie ozębnej, angina Vincenta oraz potencjalnie śmiertelny ziarniak Wegenera. Przyczyną wszystkich zapaleń przyzębia jest niedostateczna higiena jamy ustnej - rzadkie mycie zębów oraz spożywanie zbyt dużej ilości słodkich pokarmów. Powody powstawania ziarniaka Wegenera nie są jednak znane, choć podejrzewa się, że choroba ta ma podłoże bakteryjne. Najlżejsze schorzenia dziąseł objawiają się ich zaczerwienieniem, obrzękiem oraz niewielkim krwawieniem podczas szorowania zębów.
 
Ziołolecznictwo - medycopedia 
 
W zapaleniu ozębnej pojawia się cuchnący oddech, a także zaczynają się chwiać zęby. Anginę Vincenta rozpoznaje się przede wszystkim po białawym nalocie na dziąsłach, gorączce, nadmiernym ślinieniu oraz bólu w czasie przełykania pokarmów. Ziarniak Wegenera - rzadka i śmiertelna choroba dziąseł - powoduje silne owrzodzenie i obrzęk, a także częste i obfite krwawienia z dziąseł. Do tego dołączają się takie objawy, jak osłabienie, ból uszu, chudnięcie, kaszel, gorączka, zapalenie zatok. Na choroby dziąseł szczególnie narażone są osoby palące, cukrzycy, chorzy na białaczkę i chorobę Crohna oraz kobiety w ciąży i przyjmujące doustne tabletki antykoncepcyjne.

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)

Wyciągi z rumianku, zastosowane zewnętrznie, działają silnie przeciwzapalnie i odkażająco. Podawane są w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i gardła, mogą być również używane jako środek do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Likwidują zaczerwienienie dziąseł, zmniejszają ich ból i obrzęk. Napar z kwiatów rumianku przygotowuje się z 2 łyżek kwiatów, które należy zalać 2 szklankami wrzątku. Całość przykryć i trzymać 15 minut. Następnie odstawić na 5 minut i przecedzić. Środek ten jest jednym z podstawowych zalecanych w leczeniu chorób dziąseł, można nim płukać jamę ustną kilka razy dziennie.

Dąb szypułkowy, bezszypułkowy i galusowy (Quercus robur, Quercus sessilis, Quercus infectoria)


Popularny w Polsce dąb może skutecznie pomóc w leczeniu chorób dziąseł i jamy ustnej. Właściwości lecznicze ma suszona kora młodych pni i gałązek tego drzewa. Stosowana zewnętrznie działa bakteriobójczo oraz hamuje krwawienia z dziąseł. Płukanie dziąseł i gardła odwarem z kory leczy infekcje, stany zapalne, opuchnięcia, bóle i częste krwawienia z dziąseł.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis)


W lecznictwie najbardziej cenione jest działanie przeciwzapalne szałwii. W znacznym stopniu zmniejsza ona zaczerwienienie dziąseł i likwiduje wiele chorobotwórczych drobnoustrojów. Przetwory z szałwii używane są zewnętrznie do płukania jamy ustnej, dziąseł i gardła we wszelkich stanach zapalnych. Liście tego ziela wchodzą w skład specjalnej mieszanki ziołowej Septosan, którą poleca się do płukania jamy ustnej.

W tym samym celu można przygotować następujący napar: 2 łyżeczki liści szałwii należy zalać 1/2 szklanki wrzącej wody i trzymać pod przykryciem 10 minut. Potem odstawić do ostygnięcia na następne 10 minut, odcedzić i dodać 10 kropli Azulanu (płyn zawierający wyciąg alkoholowy z kwiatów rumianku) na 1/4 szklanki naparu.

Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta)


Pięciornik działa gojąco, przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriobójczo. Kłącze pięciornika stosowane jest zewnętrznie do tamowania krwawień dziąseł, a także lekko zmniejsza ich opuchliznę i leczy stany zapalne jamy ustnej i gardła. Podobne działanie wykazuje pięciornik rozłogowy oraz w mniejszym stopniu pięciornik gęsi.  
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)