Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Choroba lokomocyjna - pomocne zioła

Dolegliwości tego rodzaju spowodowane są sprzecznymi sygnałami wysyłanymi do mózgu przez narządy zmysłu - oczy i błędnik. Wzrok nie odbiera w tym samym stopniu wrażenia ruchu, co narząd równowagi zlokalizowany w uchu wewnętrznym, który rejestruje ruch pojazdu - statku, samochodu lub samolotu. Ośrodkowy układ nerwowy reaguje na to pobudzeniem ośrodka wymiotnego znajdującego się w mózgu.

Choroba lokomocyjna

Wystąpieniu przykrych dolegliwości podczas jazdy samochodem sprzyja szybka, niespokojna jazda pełna zakrętów i gwałtownych hamowań. Chorobę morską wywołują regularne kołysanie i falowy ruch wody. Choroba samolotowa wywoływana jest przez kołysanie pokładu, pochylenia maszyny, jej wznoszenie się i opadanie oraz gwałtowne przyspieszenia. 

Niezależnie od środka transportu objawy tej choroby są podobne. Chorzy najczęściej skarżą się na uporczywe mdłości, pocenie się, bladość twarzy, ciężki oddech, senność, słabą koncentrację, częste przełykanie śliny, zawroty głowy, ból głowy oraz wymioty.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Mięta pieprzowa, (Mentha piperita)

ziele

Mięta skutecznie usuwa nudności i zapobiega wymiotom. Reguluje pracę układu pokarmowego i nie dopuszcza do kłopotów żołądkowych podczas jazdy. Działa przeciwbólowo, pomaga uporać się z bólami brzucha i głowy nękającymi większość ludzi cierpiących na chorobę lokomocyjną. Likwiduje uczucie napięcia nerwowego, uspokaja i relaksuje. 

Doskonałą pomocą w chorobie lokomocyjnej jest podawanie herbaty miętowej lub innych napojów o smaku miętowym. Nieprzyjemne objawy tego schorzenia łagodzą także cukierki miętowe. Masaż z rozcieńczonym olejkiem eterycznym pomoże pozbyć się bólu głowy i senności. Napar z liści mięty (3 łyżki liści zalane 2 szklankami wrzącej wody) złagodzi dolegliwości układu pokarmowego, nudności oraz bóle.

Imbir, (Zingiber officinalis)


Jest to podstawowy i najskuteczniejszy lek ziołowy przeciwko tej dolegliwości. Imbir działa przeciwwymiotnie i niweluje uczucie pełności żołądka, zwłaszcza po zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku. Podawany jest w przypadku nudności i wymiotów, niestrawności, osłabienia, zawrotów głowy. Działa pobudzająco i regenerująco. Najczęściej pije się go w postaci herbaty z korzenia, podawany jest także w kapsułkach, które przyjmuje się dzień przed podróżą i w miarę potrzeby również podczas jazdy. Pomagają także cukierki o smaku imbirowym oraz imbir kandyzowany.

Ostropest plamisty, (Silybum marianum)

ziele

Napary z liści, nasion oraz korzeni ostropestu działają ochronnie, wzmacniająco i regenerująco na organizm. Likwidują wszelkie zaburzenia pracy układu pokarmowego, bóle brzucha, nudności i wymioty. Są skutecznym środkiem na ból głowy, zawroty głowy i otępiałość. Oprócz nich warto przygotować odwar z owoców ostropestu, na który składa się łyżeczka rozgniecionych owoców zalanych szklanką wrzącej wody. Całość należy gotować około 7 minut, potem odstawić na 15 minut i odcedzić.

Melisa lekarska, (Melissa officinalis)


Przetwory z melisy stosowane są jako lek na nudności i wymioty. Ponadto pomagają zwalczyć ból głowy, senność i zmęczenie. Uspokajająco i odświeżająco działa napar z liści melisy (4 łyżki liści ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody i odstawić na 5 minut), który należy pić po kolacji na dwie godziny przed snem. Poprawi trawienie i zapobiegnie nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego następnego dnia.

W chorobie lokomocyjnej pomagają również:
  •  ssanie plasterka cytryny, która odświeża, wysusza jamę ustną, zapobiega nadmiernemu wydzielaniu śliny i przeciwdziała nudnościom;  
  •  napój z wyciągiem z orzeszków kola, który zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości.


Résumé: choroba morska samolotowa lokomocyjna, zioła choroba lokomocyjna, mdłości pocenie się bladość 

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)