Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zioła stosowane po przebytej chorobie

Stanami pochorobowymi nazywamy zespół objawów występujących bezpośrednio po przebytej chorobie, zwłaszcza długotrwałej i wyniszczającej. Wszystkie schorzenia przewlekłe powodują utratę sił, obniżenie kondycji i odporności organizmu, ogólne osłabienie i upośledzenie funkcjonowania wszystkich układów, a niekiedy nawet poważniejsze zmiany patologiczne w obrębie różnych narządów.

Zioła
Często na stan organizmu po chorobie duży wpływ ma rodzaj prowadzonego wcześniej leczenia, na przykład niektóre leki mogą mieć niekorzystne skutki uboczne. Rekonwalescencja często ma charakter długotrwały, niektóre objawy ustępują później niż inne, ponadto w czasie kuracji mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości, takie jak zaburzenia snu.

W stanach pochorobowych trzeba w jak najmniej inwazyjny sposób uruchomić naturalne mechanizmy zdrowienia organizmu poprzez jego wzmacnianie, dostarczanie mu niezbędnych składników odżywczych i stosowanie środków regulujących funkcjonowanie ustroju.

Marchew z ekologicznych upraw jest naturalnym lekiem regenerującym. Stanowi skarbiec składników odżywczych - oprócz witamin z grupy B, witaminy E, C i K zawiera również mnóstwo soli mineralnych, węglowodanów, pektyny i inne, łatwo przyswajalne substancje o zbawiennym dla zdrowia działaniu. Warzywo to odżywia ustrój, działa wzmacniająco, oczyszczająco i regulująco, a także doskonale wpływa na układ nerwowy i przemianę materii.

carrot

Marchew podaje się osobom osłabionym i niedożywionym, a także pacjentom po przewlekłych, ciężkich chorobach. Najlepsze efekty daje kuracja świeżą miazgą i sokiem z marchwi, uzyskiwanymi z umytego i oskrobanego korzenia (latem można zmiksować całą roślinę wnaz z liśćmi).

Jakie zioła używać w stanach pochorobowych

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Ikona ziółPokrzywa jest byliną o uniwersalnym działaniu. Odżywia, oczyszcza, wzmacnia, regeneruje ustrój oraz poprawia funkcjonowanie wielu układów' organizmu, między innymi krążenia oraz trawiennego. Roślina ta zawiera mnóstwo substancji niezbędnych dla utrzymania prawidłowej równowagi biochemicznej ustroju (m.in. te wchodzące w skład hormonów i enzymów).

Przetwory z niej stosuje się w ogólnym osłabieniu organizmu, niedożywieniu i stanach pochorobowych. Najlepsze efekty przynosi kuracja sokiem ze świeżej, zmiksowanej pokrzywy lub spożywanie rozdrobnionych, świeżych liści. Zimą stosuj e się herbatki z suszonego ziela. Preparaty pokrzywowe spożywamy co najmniej 3-4 razy dziennie. Jednorazowa porcja świeżych liści to co najmniej 3 łyżki.

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra)

Ikona ziółLukrecja jest zalecana w schorzeniach przewlekłych, zwłaszcza w obrębie przewodu pokarmowego, żołądka i dwunastnicy. Wykazuje również działanie ogólnie wzmacniające, łagodzące i regenerujące. Cechą charakterystyczną przetworów z tej rośliny jest to, że można je łączyć z innymi lekami - nie tylko nie zmieniają ich działania, ale także poprawiają smak przyjmowanych medykamentów. Najlepszą propozycją jest regenerująca mieszanka, którą przygotowujemy z korzenia lukrecji, nasion lnu, ziela drapacza i pokrzywy - w równych proporcjach. Zmielone składniki spożywamy po łyżeczce po posiłkach, popijając niewielką ilością wody.

Len zwyczajny (Linum usitatissimum)

Ikona ziółW stanach pochorobowych zaleca się kurację siemieniem lnianym. Produkt ten odżywia, wzmacnia, witaminizuje i mineralizuje organizm. Ponadto łagodzi stany zapalne i przyspiesza regenerację chorych organów. Siemię stosuje się w różnych schorzeniach wyniszczających organizm, np. w gruźlicy i nowotworach. Dobrym środkiem wspomagającym powrót do zdrowia jest odwar z nasion lnu. 4 łyżki surowca zalewamy 2 szklanicami letniej wody, podgrzewamy i gotujemy 5 minut. Pijemy po 2/3 szklanki leku 3 razy dziennie pomiędzy posiłkami.

Résumé: stany pochorobowe objawy,  utrata sił słaba kondycja osłabienie, siemie lniane lukrecja gładka regeneracjaEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)