Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Stany pooperacyjne - leczenie uzupełniające ziołami

W leczeniu pacjentów po operacjach należy uwzględniać aspekty rekonwalescencji, które nie zawsze występują po przebyciu zwykłej, nawet przewlekłej choroby. Dla stanów pooperacyjnych charakterystyczne są np.: zmniejszona ruchomość kończyn, bardzo silne dolegliwości bólowe, zaburzenia trawienia i snu.

Gałązka 
Pomoc rekonwalescentowi polega na zintensyfikowaniu procesów regeneracyjnych organizmu, na przykład w celu przyspieszenia zrastania się tkanek, usprawnienia przemiany materii i poprawy pracy układów ustroju, zwłaszcza odpornościowego. W niektórych wypadkach zaleca się podawanie pacjentom łagodnych środków uspokajających.

Ziołolecznictwo to doskonała forma terapii uzupełniającej w leczeniu stanów pooperacyjnych

Arnika górska (Arnica mon tana)

Ikona zioła

Przetwory z arniki stosowane wewnętrznie poprawiają krążenie w kończynach, co jest szczególnie korzystne w czasie ich unieruchomienia po operacji. 

Wykazują także łagodne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu niepożądanych zmian po operacji. 

Ponadto wzmacniają tkanki, przyspieszają ich regenerację, zapobiegają tworzeniu się krwiaków, a także łagodzą miejscowe bóle. Zewnętrznie stosuje się odwar z suszonych kwiatów arniki. Łyżkę surowca zalewamy 3 szklankami letniej wody, podgrzewamy i gotujemy 5 minut. Po przecedzeniu mamy gotowy środek do okładów i przemywań.
UWAGA!
Przyjmowanie zbyt dużych ilości arniki powoduje bóle głowy wymioty i biegunki. Kuracja tym zielem wymaga konsultacji lekarskiej

Owies zwyczajny (Avena sativa)

Ikona zioła

Owies stymuluje gruczoły wydzielania wewnętrznego, pobudza hormony, działa odmładzająco, rewitalizująco i wzmacniająco. 

Wysoka zawartość substancji mineralnych i witamin w ziarnie tej rośliny sprawia, że doskonale odżywia ono organizm, wpływa kojąco na układ nerwowy, łagodzi bóle, poprawia przemianę materii i stan narządów wewnętrznych (także kości i skóry). 

Ponadto wspomaga regenerację tkanek, uruchamia mechanizmy obronne ustroju i działa energetyzująco. W wypadku niektórych stanów pooperacyjnych owies można stosować zewnętrznie w postaci okładów i kąpieli jako środek gojący i regenerujący skórę. Jedną z najlepszych odżywek podawanych rekonwalescentom jest owsianka; dodatkowo można stosować także odwar z ziela owsa.

Skrzyp polny (Equisetum arvense)

Ikona zioła

Skrzyp działa wzmacniająco, regenerująco i odżywiająco, oczyszcza organizm, łagodzi stany zapalne, zapobiega obrzękom i poprawia pracę wyczerpanego chorobą serca. 

Stosuje się go w niektórych dolegliwościach okresu pooperacyjnego, na przykład zaburzeniach metabolicznych. Ponadto jest wykorzystywany jako środek wspomagający gojenie się ran i odnowę tkanek. Rekonwalescentom zaleca się picie odwaru z ziela skrzypu. 2 łyżki surowca zalewamy 2 szklankami letniej wody, podgrzewamy i gotujemy 10 minut. Lek pijemy 3 razy dziennie po 1/2 szklanki, pomiędzy posiłkami.

Róża dzika (Rosa canina)

Ikona zioła

Róża działa odżywczo i wzmacniająco, łagodzi stany zapalne, obniża gorączkę, reguluje krążenie krwi i stymuluje układ trawienny.

Przetwory z jej owoców zaleca się w różnych ciężkich i przewlekłych schorzeniach oraz w stanach pochorobowych i pooperacyjnych. Doskonałym środkiem leczniczym jest odwar z owoców róży. 3 łyżki suszonego surowca zalewamy 2 szklankami wody i moczymy godzinę. Następnie podgrzewamy i gotujemy 3 minuty. Po ostudzeniu otrzymujemy lek, który pijemy po 1/2 szklanki 2 razy dziennie, rano i wieczorem przez 10 dni.

Podsumowanie: leczenie po operacji rekonwalescencja, po operacji zioła, ziołolecznictwo pooperacyjneEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)