Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Stany pooperacyjne - leczenie uzupełniające ziołami

W leczeniu pacjentów po operacjach należy uwzględniać aspekty rekonwalescencji, które nie zawsze występują po przebyciu zwykłej, nawet przewlekłej choroby. Dla stanów pooperacyjnych charakterystyczne są np.: zmniejszona ruchomość kończyn, bardzo silne dolegliwości bólowe, zaburzenia trawienia i snu.

Gałązka 
Pomoc rekonwalescentowi polega na zintensyfikowaniu procesów regeneracyjnych organizmu, na przykład w celu przyspieszenia zrastania się tkanek, usprawnienia przemiany materii i poprawy pracy układów ustroju, zwłaszcza odpornościowego. W niektórych wypadkach zaleca się podawanie pacjentom łagodnych środków uspokajających.

Ziołolecznictwo to doskonała forma terapii uzupełniającej w leczeniu stanów pooperacyjnych

Arnika górska (Arnica mon tana)

Ikona zioła

Przetwory z arniki stosowane wewnętrznie poprawiają krążenie w kończynach, co jest szczególnie korzystne w czasie ich unieruchomienia po operacji. 

Wykazują także łagodne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu niepożądanych zmian po operacji. 

Ponadto wzmacniają tkanki, przyspieszają ich regenerację, zapobiegają tworzeniu się krwiaków, a także łagodzą miejscowe bóle. Zewnętrznie stosuje się odwar z suszonych kwiatów arniki. Łyżkę surowca zalewamy 3 szklankami letniej wody, podgrzewamy i gotujemy 5 minut. Po przecedzeniu mamy gotowy środek do okładów i przemywań.
UWAGA!
Przyjmowanie zbyt dużych ilości arniki powoduje bóle głowy wymioty i biegunki. Kuracja tym zielem wymaga konsultacji lekarskiej

Owies zwyczajny (Avena sativa)

Ikona zioła

Owies stymuluje gruczoły wydzielania wewnętrznego, pobudza hormony, działa odmładzająco, rewitalizująco i wzmacniająco. 

Wysoka zawartość substancji mineralnych i witamin w ziarnie tej rośliny sprawia, że doskonale odżywia ono organizm, wpływa kojąco na układ nerwowy, łagodzi bóle, poprawia przemianę materii i stan narządów wewnętrznych (także kości i skóry). 

Ponadto wspomaga regenerację tkanek, uruchamia mechanizmy obronne ustroju i działa energetyzująco. W wypadku niektórych stanów pooperacyjnych owies można stosować zewnętrznie w postaci okładów i kąpieli jako środek gojący i regenerujący skórę. Jedną z najlepszych odżywek podawanych rekonwalescentom jest owsianka; dodatkowo można stosować także odwar z ziela owsa.

Skrzyp polny (Equisetum arvense)

Ikona zioła

Skrzyp działa wzmacniająco, regenerująco i odżywiająco, oczyszcza organizm, łagodzi stany zapalne, zapobiega obrzękom i poprawia pracę wyczerpanego chorobą serca. 

Stosuje się go w niektórych dolegliwościach okresu pooperacyjnego, na przykład zaburzeniach metabolicznych. Ponadto jest wykorzystywany jako środek wspomagający gojenie się ran i odnowę tkanek. Rekonwalescentom zaleca się picie odwaru z ziela skrzypu. 2 łyżki surowca zalewamy 2 szklankami letniej wody, podgrzewamy i gotujemy 10 minut. Lek pijemy 3 razy dziennie po 1/2 szklanki, pomiędzy posiłkami.

Róża dzika (Rosa canina)

Ikona zioła

Róża działa odżywczo i wzmacniająco, łagodzi stany zapalne, obniża gorączkę, reguluje krążenie krwi i stymuluje układ trawienny.

Przetwory z jej owoców zaleca się w różnych ciężkich i przewlekłych schorzeniach oraz w stanach pochorobowych i pooperacyjnych. Doskonałym środkiem leczniczym jest odwar z owoców róży. 3 łyżki suszonego surowca zalewamy 2 szklankami wody i moczymy godzinę. Następnie podgrzewamy i gotujemy 3 minuty. Po ostudzeniu otrzymujemy lek, który pijemy po 1/2 szklanki 2 razy dziennie, rano i wieczorem przez 10 dni.

Podsumowanie: leczenie po operacji rekonwalescencja, po operacji zioła, ziołolecznictwo pooperacyjneEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 15
Gości: 4
Roboty: Yandex Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, spider Bot, robot Bot, Google AdSense, Google AdSense

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)