Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Bronchit - chroniczny nieżyt oskrzeli

Kaszel 
Nazwą tą określa się chroniczne zapalenie oskrzeli, spowodowane infekcjami. Charakteryzuje się mokrym kaszlem z dodatkiem ropy, podwyższoną temperaturą, bólami w klatce piersiowej i trudnościami w oddychaniu. Stan chorego pogarszają: palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza i przeziębienia.

Bronchit zioła i medycyna naturalna

Oman wielki (Inula helenium)

Zioło jest bardzo skutecznym środkiem wykrztuśnym i rozgrzewającym działającym łagodząco na uporczywy kaszel. Wzmacnia płuca i zalecany jest w ich osłabieniu. Najczęściej stosowane jest jako napar, nalewka, syrop. Można je łączyć z sokiem ze skrzypu, a także mieszać z innymi ziołami wzmacniającymi płuca, takimi jak: szanta zwyczajna, hizop i biedrzeniec anyż.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Podbiał pospolity (Tussilago farfara)


Podbiał jest ziołem polecanym w bronchicie i nieżytach błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Jest doskonałym lekiem w wielu dolegliwościach płucno-oskrzelowych, związanych z wydzielaniem flegmy i atakami uporczywego, męczącego kaszlu. Znane jest jego działanie wykrztuśne, rozkurczowe i powlekające błony śluzowe.

Liście rośliny są bogatym źródłem cynku, pomocnego w walce z chorobą. W drażniącym kaszlu zalecane jest picie naparu lub odwaru z liści i kwiatów 3 razy dziennie po pół szklanki lub zażywanie syropu. Dla uzyskania wzmocnionego efektu zioło można łączyć z tymiankiem i omanem wielkim.

UWAGA! Podbiał stosowany w dużych ilościach może być szkodliwy dla wątroby.

Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare)


Szanta zwyczajna jest cenionym środkiem wykrztuśnym i łagodzącym. Zmniejsza przekrwienie oskrzeli i zapobiega atakom uporczywego kaszlu. Usuwa także wydzielinę śluzową z dróg oddechowych. Napar, nalewka lub syrop podawane są zazwyczaj w stanach podrażnienia układu oddechowego.

Skutecznym środkiem leczniczym są także, dostępne w aptekach, cukierki z ekstraktem z tego zioła, których ssanie łagodzi objawy bronchitu. Korzystne jest łączenie tego zioła z omanem wielkim, arcydzięglem lub hizopem. Mieszanka taka ma działanie wzmacniające i hamujące kaszel. Do jej przygotowania potrzebne są dwie części szanty i jedna część pozostałych ziół.

Pierwiosnek lekarski (Primula veris)


UWAGA! Pierwiosnka lekarskiego nie można stosować w czasie ciąży. Szkodliwe może być również zażywanie go jednocześnie z walerianą.

Roślina uważana jest za silny środek wykrztuśny, bardzo skuteczny w męczącym, suchym kaszlu. Stosuje się ją także do rozrzedzania starej, gęstej wydzieliny śluzowej, zalegającej w drogach oddechowych. Zażywanie jej rozluźnia skurcz oskrzeli w czasie kaszlu i pomaga w odkrztuszeniu flegmy. Najskuteczniejsza jest w formie naparu, odwaru, nalewki lub syropu. Zaleca się picie filiżanki naparu lub odwaru z korzenia pierwiosnka 3 razy dziennie.

Roślinę można łączyć z innymi ziołami o działaniu wykrztuśnym, m.in. z Sanquinaria canadensis. Dobre efekty lecznicze przynosi pomieszana ze środkami łagodzącymi kaszel, takimi jak lukrecja, podbiał i babka lancetowata. Najkorzystniej jest połączyć dwie części pierwiosnka lekarskiego i jedną część innych ziół.

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris)


Tymianek jest ziołem znajdującym szerokie zastosowanie medyczne ze względu na działanie antyseptyczne i wykrztuśne. W leczeniu bronchitu wykorzystywane są jego właściwości rozrzedzające gęstą flegmę i ułatwiające jej odkrztuszanie. Należy go stosować w formie naparów, nalewek lub syropów.

Korzystne rezultaty przynosi nacieranie klatki piersiowej mieszanką 10 kropel olejku tymiankowego rozcieńczonego w 20 ml olejku migdałowego. Działanie lecznicze można wzmocnić dodając do zioła korę morwy lub skrzyp. Do wspomnianej mieszanki olejków eterycznych można dodać 5 kropli olejku hizopowego lub olejku z mięty pieprzowej.

UWAGA! Tymianku pospolitego nie wolno podawać kobietom ciężarnym.

Foto: https://flic.kr/p/7D6Snv

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)