Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Skąpomocz, zatrzymanie moczu | Objawy niewydolności nerek | Zioła moczopędne

Skąpomocz  kuracja ziołami 

Skąpomocz należy do zespołu objawów niewydolności nerek, który może być spowodowany różnymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, takimi jak: zatrucia, uszkodzenia miąższu nerek czy niedrożność moczowodów. Należy podkreślić, że skąpomocz jest jednym z wcześniejszych objawów niewydolności nerek - po pewnym czasie od jego pojawienia się może dojść do bezmoczu, czyli całkowitego zatrzymania moczu.

Calluna Vulgaris 
Silny skąpomocz, wiążący się z wyraźnymi trudnościami w oddawaniu moczu, może być bardzo niebezpieczny, ponieważ prowadzi do zatrzymania w organizmie szkodliwych produktów przemiany materii i zwiększa ryzyko rozwoju wielu dolegliwości, takich jak stany zapalne nerek i dróg moczowych. Choroba ta wymaga profesjonalnego leczenia pod okiem specjalisty, jednak w wypadku sporadycznych, niewielkich trudności w oddawaniu moczu dobre efekty przynosi kuracja ziołami. Bywa ona zalecana również jako metoda wspomagania leczenia w przypadkach przewlekłych.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Bez czarny, (Sambucus nigra)

Bez czarny jest jednym z najlepszych naturalnych środków moczopędnych. Przetwory z tej rośliny działają łagodnie oczyszczająco, wspomagając usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, które mogą odkładać się w organizmie przy zatrzymaniu moczu. Bez czarny wzmacnia organizm, zwiększając jego odporność na różnego rodzaju choroby, które mogą stanowić skutek uboczny skąpomoczu.

Sambucus nigra 
W celu sporządzenia ziół moczopędnych mieszamy kwiaty bzu z kwiatami wiązówki błotnej, zielem nawłoci pospolitej i połonicznika nagiego - w równych proporcjach. 2 łyżki mieszanki zalewamy 2 szklankami ciepłej wody, podgrzewamy i gotujemy 5 minut. Po ostudzeniu pijemy 3 razy dziennie po 1/2 szklanki, pomiędzy posiłkami.

Skrzyp polny, (Equisetum arvense)

Skrzyp polny wykazuje właściwości ściągające, tonizujące i moczopędne, dlatego jest szeroko wykorzystywany w leczeniu schorzeń układu moczowo-płciowego. Pomaga w wielu chorobach, np. w skąpomoczu, moczeniu nocnym i nietrzymaniu moczu. Do celów leczniczych wykorzystuje się nadziemne części łodyg, które zbiera się na początku lata. Napar przyrządza się z 2 łyżeczek suszonego surowca. Zioło zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 20 minut. Lek pijemy 3 razy dziennie.

Wrzos zwyczajny, (Calluna vulgaris)

Przetwory z kwiatów wrzosu działają rozkurczowo w obrębie dróg moczowych i zwiększają dobową ilość wydalanego moczu. Nieznacznie regulują pracę układu moczowego, jednocześnie działając łagodnie przeciw-bakteryjnie i przeciwzapalnie, co może mieć korzystny wpływ w wypadku dolegliwości związanych z zatrzymywaniem moczu.

Bardzo skuteczne działanie moczopędne wykazuje mieszanka kwiatów wrzosu, chabra, liści brzozy brodawkowatej i kwiatów wiązówki błotnej - w równych proporcjach. 3 łyżki mieszanki zalewamy 3 szklankami letniej wody, podgrzewamy, ale nie gotujemy, i odstawiamy na 10 minut. Pijemy 3 razy dziennie po 2/3 szklanki, pomiędzy posiłkami.

Tasznik pospolity, (Capsella bursa-pastoris)

Tasznik jest powszechnie występującym w Polsce ziołem o właściwościach moczopędnych. Stosuje się go przede wszystkim w zatrzymaniu wody w organizmie, które jest wywołane np. zaburzeniami pracy wątroby. W skąpomoczu można pić napar z ziół tasznika. Łyżeczkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na około 10 minut. Lek pijemy 3 razy dziennie.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)