Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Skąpomocz, zatrzymanie moczu | Objawy niewydolności nerek | Zioła moczopędne

Skąpomocz  kuracja ziołami 

Skąpomocz należy do zespołu objawów niewydolności nerek, który może być spowodowany różnymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, takimi jak: zatrucia, uszkodzenia miąższu nerek czy niedrożność moczowodów. Należy podkreślić, że skąpomocz jest jednym z wcześniejszych objawów niewydolności nerek - po pewnym czasie od jego pojawienia się może dojść do bezmoczu, czyli całkowitego zatrzymania moczu.

Calluna Vulgaris 
Silny skąpomocz, wiążący się z wyraźnymi trudnościami w oddawaniu moczu, może być bardzo niebezpieczny, ponieważ prowadzi do zatrzymania w organizmie szkodliwych produktów przemiany materii i zwiększa ryzyko rozwoju wielu dolegliwości, takich jak stany zapalne nerek i dróg moczowych. Choroba ta wymaga profesjonalnego leczenia pod okiem specjalisty, jednak w wypadku sporadycznych, niewielkich trudności w oddawaniu moczu dobre efekty przynosi kuracja ziołami. Bywa ona zalecana również jako metoda wspomagania leczenia w przypadkach przewlekłych.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Bez czarny, (Sambucus nigra)

Bez czarny jest jednym z najlepszych naturalnych środków moczopędnych. Przetwory z tej rośliny działają łagodnie oczyszczająco, wspomagając usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, które mogą odkładać się w organizmie przy zatrzymaniu moczu. Bez czarny wzmacnia organizm, zwiększając jego odporność na różnego rodzaju choroby, które mogą stanowić skutek uboczny skąpomoczu.

Sambucus nigra 
W celu sporządzenia ziół moczopędnych mieszamy kwiaty bzu z kwiatami wiązówki błotnej, zielem nawłoci pospolitej i połonicznika nagiego - w równych proporcjach. 2 łyżki mieszanki zalewamy 2 szklankami ciepłej wody, podgrzewamy i gotujemy 5 minut. Po ostudzeniu pijemy 3 razy dziennie po 1/2 szklanki, pomiędzy posiłkami.

Skrzyp polny, (Equisetum arvense)

Skrzyp polny wykazuje właściwości ściągające, tonizujące i moczopędne, dlatego jest szeroko wykorzystywany w leczeniu schorzeń układu moczowo-płciowego. Pomaga w wielu chorobach, np. w skąpomoczu, moczeniu nocnym i nietrzymaniu moczu. Do celów leczniczych wykorzystuje się nadziemne części łodyg, które zbiera się na początku lata. Napar przyrządza się z 2 łyżeczek suszonego surowca. Zioło zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 20 minut. Lek pijemy 3 razy dziennie.

Wrzos zwyczajny, (Calluna vulgaris)

Przetwory z kwiatów wrzosu działają rozkurczowo w obrębie dróg moczowych i zwiększają dobową ilość wydalanego moczu. Nieznacznie regulują pracę układu moczowego, jednocześnie działając łagodnie przeciw-bakteryjnie i przeciwzapalnie, co może mieć korzystny wpływ w wypadku dolegliwości związanych z zatrzymywaniem moczu.

Bardzo skuteczne działanie moczopędne wykazuje mieszanka kwiatów wrzosu, chabra, liści brzozy brodawkowatej i kwiatów wiązówki błotnej - w równych proporcjach. 3 łyżki mieszanki zalewamy 3 szklankami letniej wody, podgrzewamy, ale nie gotujemy, i odstawiamy na 10 minut. Pijemy 3 razy dziennie po 2/3 szklanki, pomiędzy posiłkami.

Tasznik pospolity, (Capsella bursa-pastoris)

Tasznik jest powszechnie występującym w Polsce ziołem o właściwościach moczopędnych. Stosuje się go przede wszystkim w zatrzymaniu wody w organizmie, które jest wywołane np. zaburzeniami pracy wątroby. W skąpomoczu można pić napar z ziół tasznika. Łyżeczkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na około 10 minut. Lek pijemy 3 razy dziennie.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 15
Gości: 4
Roboty: Yandex Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, spider Bot, robot Bot, Google AdSense, Google AdSense

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)