Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Somnambulizm, czyli lunatyzm i chodzenia we śnie | Zioła - leczenie

Somnambulizm, nazywany też lunatyzmem, należy do zaburzeń polegających na nieświadomym chodzeniu lub wykonywaniu prostych czynności podczas snu. Somnambulizm najczęściej spotyka się u dzieci w wieku od 5 do 13 lat, ale może występować również u osób dorosłych. Przyczyna bezwiednego chodzenia we śnie nie jest znana, prawdopodobnie zjawisko to wiąże się z pewnymi nieprawidłowościami w obrębie układu nerwowego.

Kobieta, sen, lunatyzm
Somnambulizm nie jest bardzo groźny, na ogół nie wiąże się z przeżywaniem sennych koszmarów i nie powoduje skutków ubocznych, natomiast lunatyk zwykle nie pamięta niczego po obudzeniu. Dolegliwość najczęściej ustępuje wraz z dorastaniem, leczenie można podjąć w wypadkach bardzo częstego lunatykowania lub wówczas, gdy osoba dotknięta somnambulizmem wyrządza sobie krzywdę, na przykład obijając się o meble.

Lunatykowanie ziołaEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Kozłek lekarski, (Valeriana officinalis)

Kozłek jest jednym z najpopularniejszych środków uspokajających i nasennych. Obniża wrażliwość ośrodków mózgowych i tłumi reakcje psychiczne oraz motoryczne. Zalecany jest w różnych stanach lękowych, bezsenności, koszmarach sennych i somnambulizmie. W tym ostatnim schorzeniu można stosować mieszankę składającą się z 2 łyżek korzenia kozłka, 2 łyżek liści melisy, 2 łyżek liści mięty i 1/2 łyżeczki skórki pomarańczowej. Zioła zaparzamy i wypijamy 2 razy po pół szklanki w ciągu dnia i przed snem.

Lipa wąskolistna, (Tilia cordata)

Kwiaty lipy są bardzo dobrym środkiem uspokajającym i kojącym, jednocześnie działającym wzmacniająco na układ nerwowy. Roślina nadaje się jako lek zarówno w stanach napięcia nerwowego, jak i w chwilach przemęczenia. Przetwory z kwiatów lipy ułatwiają radzenie sobie z problemami emocjonalnymi, sytuacjami stresowymi, skutecznie wspomagają zasypianie i zapobiegają chodzeniu we śnie.

Ulgę w somnambulizmie przynosi picie naparu z kwiatów lipy, który sporządzamy podobnie jak inne herbatki. Zalewamy 2 łyżki surowca szklanką wrzątku i odstawiamy na 15 minut. Żeby ułatwić sobie zaśnięcie i zapewnić spokojny sen, do ostudzonego naparu dodajemy łyżkę miodu i wypijamy ją w dwu porcjach - zaraz po kolacji oraz tuż przed snem.

Serdecznik pospolity, (Leonurus cardiaca)

Serdecznik jest stosowany w różnych zaburzeniach snu, takich jak koszmary senne i somnambulizm. Działa odprężająco, uspokajająco, reguluje pracę ośrodkowego układu nerwowego, zmniejsza nadpobudliwość ośrodka naczyniowo-ruchowego. Jednocześnie wzmacnia serce i ogólnie poprawia samopoczucie.

Nadaje się również do stosowania u dzieci. Jako lek przeciwko lunatykowaniu można przyrządzić napar z ziela serdecznika: 2 łyżki surowca roślinnego zalewamy 1 szklanką wrzątku i zaparzamy 15 minut. Pijemy 3 razy dziennie po 1/3 szklanki, ostatni raz godzinę przed snem.

Melisa lekarska, (Melissa officinalis)

Melisa stosowana jest w zaburzeniach nerwowych, nadpobudliwości, niepokoju, zaburzeniach snu. Działa przeciwdepresyjnie i wzmacniająco na układ nerwowy i serce, dzięki czemu nie tylko poprawia sen, ale też wpływa ogólnie korzystnie na cały organizm.

3 łyżeczki liści melisy zalewamy szklanką wrzącej wody. Zaparzamy pod przykryciem przez 10 minut i pijemy pół szklanki tuż przed snem, po kolacji, a także nieco mniejsze porcje 2 razy w ciągu dnia, około południa i pod wieczór.

W artykule wykorzystano foto: https://flic.kr/p/g1M7Xa

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)