Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Bezsenność u dorosłych | Zastosowanie ziół w bezsenności

Przyczyny bezsenności mogą być różne: nadpobudliwość, stres, zmęczenie, ból i stany lękowe. Zazwyczaj objawia się utrudnionym zasypianiem, płytkim, nie przynoszącym odpoczynku snem lub częstymi przebudzeniami w nocy.

BezsennośćJakie zioła na bezsenność? Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Eszolcja kalifornijska (Eschscholtzia californica)

ziele
Zioło charakteryzuje się łagodnymi właściwościami hipnotycznymi i uspokajającymi. Nie powoduje uzależnień i może być stosowane u dzieci. Najskuteczniej działa pite przed snem w formie naparu (1 szklanka) lub 5-10 kropli nalewki. Eszolcja w połączeniu z męczennicą krwistą, lawendą lub kwiatem pierwiosnka lekarskiego stosowana jest w stanach nadmiernego wydzielania potu.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)

ziele
Roślina znana jest z działania łagodzącego, lekko hipnotycznego, uspokajającego i przeciwdziałającego nadmiernej pobudliwości. W bezsenności zaleca się picie przed snem 5 ml nalewki chmielowej lub naparu z 10 g ziół i 500 ml wrzącej wody. Chmiel można łączyć z innymi ziołami uspokajającymi, np. z kozłkiem lekarskim lub męczennicą krwistą.

Uwaga! Chmielu nie wolno stosować w stanach depresyjnych. Nie można przekraczać zalecanych dawek.

Sałata jadowita (Lactuca virosa)

ziele
Uwaga! Zażywanie w nadmiernej ilości preparatów z sałaty jadowitej może doprowadzić do wzmożonej aktywności seksualnej i bezsenności.  

Sok z sałaty jadowitej nazywany jest "opium dla ubogich", łagodzi niepokoje i uspokaja. Szczególnie silne działanie wykazuje świeżo zerwana roślina. Sałata ogrodowa ma podobne działanie, choć o wiele słabsze. Lactuca virosa używana jest do wyrobu leczniczych nalewek i naparów, które należy zażywać przed snem. Nalewkę z sałaty można łączyć z nalewką z pierwiosnka lekarskiego. Chcąc wzmocnić uspokajające działania zioła, można je mieszać z kozłkiem lekarskim i męczennicą krwistą.

Męczennica krwista (Passiflora incarnata)

ziele
Roślina działa uspokajająco na system nerwowy, nieznacznie hipnotycznie oraz usypiająco. Skutecznym lekiem zapobiegającym bezsenności jest nalewka z passiflory, której 5 ml należy zażyć na pół godziny przed snem.
Korzystne działanie ma także herbatka z zaparzonych 2-3 łyżeczek ziół.

Uwaga! Męczennicy krwistej nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące.

Zobacz też: Bezsenność u dzieci i stosowane zioła

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 11
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)