Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Biegunka i bóle brzucha | Zioła o działaniu ściągającym

Biegunka jest objawem zatruć i infekcji bakteryjnych układu pokarmowego oraz zaburzeń trawienia. Charakteryzują luźne, często oddawane stolce, bóle brzucha i nieprzyjemne skurcze żołądka. Nierzadko towarzyszą jej nudności i wymioty.

Diarrhea

Jakie zioła na biegunkę?

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Rzepik pospolity (Brassica rapa)

ziele
Zioło uważane jest za bardzo skuteczny lek o działaniu ściągającym. Efektywnie przeciwdziała ostrym stanom zapalnym jelit i innych narządów układu pokarmowego. Ze względu na jego delikatne działanie można go podawać dzieciom. Najczęściej rzepik stosowany jest w postaci naparu lub nalewki. Można mieszać go z lekami uspokajającymi, np. rumiankiem, prawoślazem i babką lancetowatą, wpływającymi kojąco na chore jelita. Korzystne działanie ma również w połączeniu z borówką i krwiściągiem lekarskim.

Bodziszek plamisty (Geranium maculatum)

ziele
Jest to łagodny lek o działaniu ściągającym, polecany dla dzieci, osób osłabionych i starszych. Chorzy powinni pić napar (1/2 szkl.) lub 2-3 ml nalewki sporządzonej z liści bodziszka plamistego 3 razy dziennie. Można także używać odwaru, otrzymanego z 20 g korzenia i 600 ml wody. Zioło dobrze jest mieszać z innymi roślinami leczniczymi, m.in. uspokajająco działającym korzeniem prawoślazu lekarskiego, babką lancetowatą, wiązówką błotną, borówką i krwiściągiem lekarskim, mającym silne właściwości ściągające.

Rumian szlachetny (Anthemis nobilis)

ziele
Zioło działa uspokajająco na cały przewód pokarmowy oraz hamuje nudności. Surowcem leczniczym są płatki kwiatów, z których sporządza się napar. Należy go pić 3-5 razy dziennie po pół szklanki. Skutecznym lekiem są również nalewki z rumianu szlachetnego, które można zażywać do czterech razy dziennie po 5-10 kropli.

Uwaga! Dzienna dawka nalewki z rumianu szlachetnego nie może przekraczać 5 ml.

Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta)

ziele
Dzięki bardzo dużej zawartości garbników, zioło działa silnie ściągająco i hamuje rozwój stanu zapalnego w obrębie układu pokarmowego, spowodowanego biegunką. Skuteczny i szczególnie polecany w leczeniu tej choroby jest odwar przygotowany z 20 g ziół i 600 ml wody. Zaleca się także stosowanie 2-3 ml nalewki 3 razy dziennie. Przy sporządzaniu naparu ziele pięciornika można łączyć z ziołami o działaniu przeciwbólowym, np. prawoślazem lekarskim i babką lancetowatą, które łagodzą dolegliwości spowodowane stanem zapalnym jelit.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)