Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Dziewanna drobnokwiatowa - roślina lecznicza, zioło

Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum thapsus) to dość znana roślina lecznicza i zioło z rodziny trędownikowatych (Scro-phulariaceae)Rośnie w miejscach słonecznych, na ciepłych piaskach. Jest rośliną dwuletnią. Pierwszego roku wypuszcza rozetę wielkich (do 20 cm), grubo owłosionych liści, owalnie wydłużonych, bezogonkowych. W drugim roku wyrasta spośród nich gruba, prosta, wysoka (nieraz do 2 m) łodyga kwiatowa.

Dziewanna drobnokwiatowa, kwiaty, zbliżenie 

Poszczególne kwiaty dziewanny rozwijają się od dołu do góry. Mają przyjemny, miodowy zapach i śluzowo-miodowy smak. Suche korony kwiatowe zbiera się od połowy lata do wczesnej jesieni (zebrane wilgotne kwiaty brązowieją i tracą właściwości lecznicze). Dobrze wysuszone powinny mieć  piękną, żółtą barwę. Liście do suszenia zbiera się przed zbrązowieniem w połowie lata.

Dziewanna drobnokwiatowa właściwości lecznicze

DZIEWANNA STOSOWANA WEWNĘTRZNIE

Dziewanna drobnokwiatowa jest skuteczna w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Działa wykrztuśnie i powlekająco. Pomaga przy uporczywym kaszlu, zapaleniu oskrzeli i tchawicy. Ma też działanie moczopędne i uspokajające, wzmaga czynność gruczołów wydzielania wewnętrznego.Przy przeziębieniach, przewlekłych nieżytach dróg oddechowych i trawiennych, zaleca się picie gorącego naparu do 2 szklanek dziennie. Można też stosować mieszankę, w której do dziewanny dodamy szantę zwyczajną, podbiał pospolity i stroiczkę rozdętą lub podbiał pospolity i lukrecję gładką (po 1 części).

DZIEWANNA STOSOWANA ZEWNĘTRZNIE

Dziewanna jako napar goi wrzody i rany. Świeże kwiaty stosuje się do okładów przy obrzękłych i krwawych wybroczynach urazowych. Można też zmieszać je z olejem z oliwek i trzymać przez miesiąc w cieple - otrzymany olejek ma właściwości rozmiękczające, uśmierzające bóle uderzeń, ran, wrzodów, gojące stany zapalne skóry. Może być stosowany przy bólach ucha.


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot