Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Artretyzm i reumatyzm | Zioła przynoszą ulgę w bólach reumatycznych

Medycyna rozróżnia dwa typy artretyzmu. Pierwszy, znany jako osteoartretyzm, spowodowany jest wewnętrznymi uszkodzeniami stawów. Jego objawami są opuchlizny i dokuczliwy ból. Inną odmianą choroby jest artretyzm reumatoidalny, będący stanem zapalnym wielu stawów jednocześnie. Oba schorzenia są bardzo poważne i wymagają fachowego leczenia. Nazwy reumatyzm używa się dla ogólnego określenia wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowych w rejonie stawów i mięśni.

Reumatyzm

Natomiast bóle występujące w dole pleców, w lędźwiowym odcinku kręgosłupa to tzw. lumbago. Wszystkie rodzaje choroby niosą ze sobą cierpienie i ograniczenie swobody ruchów. U chorych na artretyzm obserwuje się postępujące sztywnienie i deformację stawów, opuchliznę, bolesność i uczucie gorąca w ich obrębie. Innym objawem jest "zgrzytanie" w stawach przy ich zginaniu. Schorzenie zaostrza się zazwyczaj na jesieni i na wiosnę, gdy powietrze jest bardzo wilgotne.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Arcydzięgiel litwor (Archangelica officinalis)

ziele
Arcydzięgiel litwor polecany jest w leczeniu reumatyzmu ze względu na rozgrzewające działanie. Napary i nalewkę z zioła należy stosować w formie kompresów na obolałe miejsca. Warto także dodawać odwar lub kilka kropli olejku do gorącej kąpieli. Doskonałym lekiem jest również odwar z arcydzięgla, nasion selera i żółtodrzewu amerykańskiego. Mieszanka olejków arcydzięglowego -10 kropli i rozmarynowego -10 kropli, rozrzedzonych w 25 ml olejku obojętnego, może służyć do masażu uśmierzającego ból.

UWAGA! Arcydzięgla nie należy stosować w czasie ciąży.

Diabelski pazur (Harpagophytum procumbens)

ziele
Diabelski pazur leczy zwyrodnienia stawów. Ma działanie silnie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W ostrym stadium choroby zaleca się zażywanie 1-3 g proszku z korzenia rośliny, najlepiej w postaci tabletki. Można także stosować do 15 ml nalewki dziennie lub używać jej do sporządzania mieszanek z innymi nalewkami z ziół o działaniu przeciwzapalnym lub oczyszczającym. Najskuteczniejsze są zestawienia diabelskiego pazura z arcydzięglem, dziurawcem, bobrkiem i nasionami selera.

Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata)

ziele
Borek trójlistkowy ceniony jest za swe właściwości oczyszczające, przeciwzapalne i oziębiające. Stosuje się je w bólach mięśniowych i artretyzmie, objawiającym się uczuciem gorąca w stawach. Chorym zaleca się zażywanie 8 ml nalewki z bobrka trzy razy dziennie. Można również sporządzić lecznicze wino, w którego skład wchodzić powinno 100 ml czerwonego wina i macerat z 10 g ziół. Roślinę można łączyć z pluskwicą graniastą lub nasionami selera, zestawiając 2 części bobrka trójlistkowego z 1 częścią innego zioła. Z mieszanek takich przygotowuje się napary i nalewki. Poleca się również dodawanie do nich ziół przeciwzapalnych, takich jak wiązówka błotna.

Wierzba biała (Salix alba)

ziele
Wierzba biała jest naturalnym źródłem salicylanów, wykazujących właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Wierzba biała jest więc doskonałym środkiem uśmierzającym ból, stosowanym w ostrych stanach zapalnych stawów i chorobach mięśni. Bardzo skuteczna jest kuracja polegająca na zażywaniu do 5 ml płynnego ekstraktu zioła trzy razy dziennie. Można go również łączyć z nalewkami z innych roślin, mających działanie przeciwzapalne lub oczyszczające, np. z nalewką z arcydzięgla, pluskwicy graniastej, gwajakowca lekarskiego i szczawiu kędzierzawego.

Foto: Reumatyzm

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, crawl Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)