Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Astma | Zioła przeciwdziałające skurczom oskrzeli łagodzą objawy astmy

Astma to skurcz oskrzeli, prowadzący do trudności w oddychaniu. Choroba powiązana jest często z innymi objawami alergicznymi, takimi jak katar sienny, egzema lub zaburzenia trawienne, i może być uwarunkowana genetycznie. Najbardziej charakterystycznym objawem astmy jest charczenie przy nabieraniu powietrza i trudności z jego zaczerpnięciem.

Inhalacja

Według medycyny chińskiej astma jest efektem osłabienia pracy nerek, dlatego ziołolecznictwo wschodnie poleca chorym stosowanie preparatów z cynamonowca wonnego, który wzmacnia te organy. Wszystkie zioła stosowane w leczeniu zapalenia oskrzeli i bronchitu znajdują zastosowanie w walce z astmą.

UWAGA! Ataki astmy mogą być groźne dla życia, wymagają profesjonalnej pomocy medycznej i podania środków farmakologicznych. Przewlekle chorym nie wolno na własną rękę przerwać leczenia metodami konwencjonalnymi.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Rumian szlachetny (Anthemis nobilis)

ziele
Rumian szlachetny działa przeciwzapalnie, antyalergicznie i przeciwskurczowo. Stosowane w astmie na podłożu alergicznym przynosi bardzo dobre efekty lecznicze. Jednymi z najprostszych do przeprowadzenia kuracji są inhalacje parowe i nacierania klatki piersiowej, do których używa się olejku eterycznego z rumianu. W pierwszych oznakach ataku można zastosować również inhalację parową z użyciem naparu z 1 łyżki ziół zalanych 4 l wrzącej wody.

Przęśl chińska (Ephedra sinica)

ziele
Roślina przeciwdziała skurczom oskrzeli i naczyń krwionośnych, ma także właściwości rozgrzewające, korzystne w chorobach dróg oddechowych. Ze względu na silne działanie należy zażywać ją dokładnie według wskazań lekarza. Maksymalna dopuszczalna dawka zioła to 2,5 ml nalewki (1:4) stosowane trzy razy dziennie. Dopuszcza się łączenie przęśli z szantą zwyczajną i hizopem oraz ziołami o działaniu rozkurczowym, np. grindelią polną.
UWAGA! Zioło należy zażywać ściśle według wskazań lekarza. Nie wolno stosować go w jaskrze i nadciśnieniu tętniczym.

Eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus)

ziele
Zioło charakteryzuje się działaniem rozkurczowym, wykrztuśnym i odkażającym. Dobre efekty lecznicze można uzyskać nacierając klatkę piersiową mieszaniną 1-2 ml olejku eukaliptusowego i 25 ml olejku obojętnego. Warto również skropić poduszkę kilkoma kroplami olejku eterycznego i wdychać jego zapach przez całą noc. Aby wzmocnić działanie antyseptyczne, wskazane jest łączenie go z innymi olejkami, np.: miętowym, tymiankowym, anyżowym, melisowym lub z kopru włoskiego.

Grindelia polna (Grindelia camporum), Doględa

zioło
Doględa łagodzi napady kaszlu oskrzelowego, działa wykrztuśnie i rozluźniająco. Najskuteczniejsze jest picie do 5 ml naparu z zioła dziennie, w dawkach po 1-2 ml jednorazowo. Grindelię można łączyć z wilczomleczem, pierwiosnkiem lekarskim, omanem wielkim i innymi środkami wzmacniającymi płuca i wykrztuśnymi.

UWAGA! U osób ze skłonnościami do niedociśnienia nie wolno stosować grindelii polnej, ze względu na jej właściwości obniżające ciśnienie.


SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 3
Roboty: robot Bot, robot Bot, crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)