Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Dzika róża - właściwości lecznicze owoców, kwiatów i liści

Dzika róża posiada cenne właściwości lecznicze, surowcem jej są owoce, kwiaty i liście. Dzika róża (Rosa canina)jest rośliną z rodziny różowatych (Rosaceae). To jeden z najpospolitszych krzewów w Polsce.

Owoce dzikiej róży

Dzika róża występuje na brzegach lasów, w zaroślach, w pobliżu domostw, na nizinach i w górach, zadowalając się ubogimi i suchymi glebami. Pojawia się w ogrodach i parkach w postaci żywopłotów. Owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu, pozostają na gałązkach do zimy. Są czerwone, zawierają wewnątrz owłosione rozłupki. Zbiera się je dojrzałe jeszcze nie zmarznięte, bez szypułek.

Dzika róża to naturalne źródło witaminy B1, B2, C, K. Zawiera też związki karotenoidowe - prowitaminę A (karoten), wiele katalizatorów i biostymulatorów m.in. o działaniu moczopędnym, żółciopędnym i wzmacniającym oraz przeciwszkorbutowym. Wysuszone mogą być przechowywane 2 lata. Surowcem leczniczym są owoce, kwiaty i liście dzikiej róży.

DZIKA RÓŻA STOSOWANA WEWNĘTRZNIE

Dzika róża jako odwar z rozdrobnionych owoców bez nasion i włosków pomaga przy chorobie wrzodowej żołądka i jelit. Syropy i nalewki wspomagają układ odpornościowy w walce z chorobami zakaźnymi, gorączką, przeziębieniem, grypą i w stanach pooperacyjnych.

Napary zaleca się przy awitaminozie, biegunkach, schorzeniach nerek, pęcherza i woreczka żółciowego. Mogą być skuteczne przy owrzodzeniach jamy ustnej i zapaleniu gardła. Bardzo zdrowym i smacznym naturalnym wyciągiem z owoców dzikiej róży jest wino. Owoce róży są składnikiem wielu mieszanek ziołowych, np. sercowych, żółciowych, moczopędnych

DZIKA RÓŻA STOSOWANA ZEWNĘTRZNIE

Dzika róża jako olejek różany otrzymywany z nasion leczy egzemy, uszkodzenia sutków karmiących matek, odleżyny, rany, wypryski i oparzenia.

Foto: https://flic.kr/p/dhr2CT
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)