Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Dziurawiec zwyczajny - napar, odwar i nalewka

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jako napar i odwar lub nalewka ma szerokie zastosowanie. Dziurawiec należy do rodziny dziurawcowatych (Hypericaceae). Ma twardą łodygę do 60 cm wysokości i charakterystyczne listki, owalne, z licznymi przeświecającymi kropkami i czarnymi gruczołkami zawierającymi olejki eteryczne.

Kwiat dziurawca, zbliżenie

Pod światło wyglądają jak podziurawione szpilką, stąd nazwa rośliny. Dziurawiec kwitnie od czerwca do października, rośnie na nizinach i w górach, w trawiastych i leśnych porostach, na piaskach, bagnach, suchych łąkach i ugorach.

Dziurawiec właściwości lecznicze

UWAGA!
Podczas leczenia dziurawcem nie wolno zwiększać jego dawek oraz wystawiać się na silne działanie słońca, gdyż może to wywołać zaburzenia pigmentacji skóry i reakcje uczuleniowe.

DZIURAWIEC STOSOWANY WEWNĘTRZNIE

Dziurawiec ma szerokie zastosowanie. Działa uspokajająco, zalecany jest w leczeniu neuralgii, napięć nerwowych, nadwrażliwości emocjonalnej (w trakcie menopauzy), depresji, przy lekkiej bezsenność. Ma działanie antybakteryjne - hamuje wzrost gronkowca złocistego. Pomaga przy schorzeniach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i zaburzeniach dróg żółciowych, przy przewlekłym zapaleniu tkanki łącznej, rwie kulszowej bólach reumatycznych. Pobudza też ładnienie, poprawia trawienie, działa przeciwgorączkowo i moczopędnie.

DZIURAWIEC STOSOWANY ZEWNĘTRZNIE

Jako olej dziurawiec zwyczajny działa przeciwzapalnie, odkażająco i ściągająco. Ułatwia leczenie ropni, owrzodzeń żylakowych, zakażonych ran, oparzeń II i III stopnia, wrzodów, ropnych zapaleń i zakażeń skóry. Jest skuteczny przy oparzeniach słonecznych. Pomaga przy ostrym nieżycie nosa, zapaleniu gardła i owrzodzeniu żylakowym. Bywa stosowany na miejsca pozbawione pigmentu przy bielactwie nabytym, a także jako maść rozgrzewająca do nacierania przy nerwobólach i bólach w tkance mięśniowej. Wraz z innymi ziołami może być stosowany do kąpieli przez chorych na cukrzycę.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)