Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Alergia pokarmowa - pomocne produkty ziołowe

Alergia pokarmowa to uczulenie na pokarmy. Najczęściej alergizującymi produktami żywnościowymi są cytrusy, pokarmy z mleka, pszenicy, wołowiny i surowców zawierających gluten. Często spotyka się również uczulenie na salicylany, np. aspirynę.

krowa, zboże, mleko, cukier
 Innym powodem reakcji alergicznych jest drożdżyca jelitowa. Objawy uczuleń występują w różnym natężeniu u różnych osób. Należą do nich zaburzenia trawienia, wysypki, kłopoty z oddychaniem, nawracające infekcje dróg oddechowych, pleśniawki narządów rodnych oraz zaburzenia nerwowe. Reakcje organizmu na alergeny można osłabić, a nawet wyeliminować, stosując zioła o działaniu antyalergicznym.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria)


Rzepik pospolity znany jest z działania kojącego w stanach podrażnienia układu pokarmowego i zapaleniach jelit oraz właściwości leczących i wzmacniających błony śluzowe. Rzepik należy stosować wewnętrznie w postaci naparu lub 4 ml nalewki trzy razy dziennie. Ziele to można łączyć z melisą lekarską i rumiankiem w stanach napięcia nerwowego. Wskazane jest także stosowanie go wraz z ziołami o działaniu przeciwzapalnym, np. z korzeniem prawoślazu.   

Czosnek pospolity (Allium sativum)


Ząbki czosnku mają działanie grzybobójcze i bakteriobójcze, dlatego są skutecznym środkiem w walce z nadmiarem drożdżaków w jelitach. Czosnek pomaga również w odbudowie flory bakteryjnej układu pokarmowego. Spożycie dwóch surowych ząbków czosnku w potrawach lub zażycie dwóch kapsułek czosnkowych dziennie, po 200 mg każda, zabezpiecza organizm przed drastycznymi skutkami choroby. Aby zmniejszyć intensywność zapachu tego zioła, należy go zmieszać z natką pietruszki. 

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)


Surowcem leczniczym są kwiaty nagietka, wykazujące właściwości grzybobójcze i łagodzące alergie. Zioło jest skutecznym lekiem w nadmiarze drożdżaków w jelitach. Należy stosować je w postaci nalewki lub naparu. Nagietek można łączyć z ziołami przeciwbakteryjnymi, np. jeżówką, uspokajającymi - melisą lekarską lub przeciwzapalnymi - kwiatem czarnego bzu i rzepikiem pospolitym. 

Gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensia)


Gorzknik kanadyjski uważany jest za doskonały lek pobudzający pracę wątroby i łagodzący podrażnienia przewodu pokarmowego. Działa ściągająco i goi błony śluzowe. Zaleca się zażywanie dwóch kapsułek po 200 mg, maksymalnie do trzech razy dziennie, lub 2-4 mg nalewki również do trzech razy dziennie. Aby osiągnąć efekt uśmierzający ból i przyspieszyć gojenie się błon śluzowych, warto do gorzknika dosypać sproszkowanego ziela kozieradki pospolitej lub lukrecji.

UWAGA!
Gorzknika kanadyjskiego nie wolno stosować kobietom ciężarnym i osobom mającym nadciśnienie. Nie należy również przekraczać zalecanej dawki.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, crawl Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)