Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Wilżyna ciernista (Ononis spinosa)

Zasięg występowania tej rośliny obejmuje przede wszystkim Europę, Azję Zachodnią oraz Afrykę Północną. W Polsce wilżyna, mimo że jest objęta ochroną, należy do roślin pospolitych. Porasta tereny niżowe, szczególnie na zachodzie kraju. Lubi suche łąki, miejsca kamieniste, nasłonecznione wzgórza, miedze i przydroża.

Ononis spinosa 
Wilżyna ciernista roślina lecznicza jest byliną lub niewielkim krzewem, który może osiągać około 60 cm wysokości. Jego prosta, wzniesiona, rozgałęziona łodyga jest pokryta wieloma cierniami oraz drobnymi włoskami. Dolne liście są złożone, zbudowane z trzech listków o piłkowanych brzegach i przylistków, natomiast górne są pojedyncze. Kwiaty są duże, o motylkowej koronie, mają ciemnoróżową barwę i pojawiają się między czerwcem a wrześniem.

Ułożone symetrycznie, osadzone są pojedynczo w kącikach liści i zebrane w grona. Owocem wilżyny jest strąk. Surowcem wykorzystywanym w medycynie jest wykopywany jesienią lub wczesną wiosną korzeń, z którego odrzuca się szyjkę i części nadziemne. Charakteryzuje się on cierpkim, drapiącym i słodkawym smakiem. Zawiera olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, żywice oraz znaczne ilości soli mineralnych.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Wilżyna ciernista właściwości lecznicze

Wilżyna ciernista stosowana wewnętrznie  

Odwar z korzenia wilżyny ciernistej ma działanie silnie moczopędne, oczyszcza organizm z toksycznych substancji, pobudza pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, przeciwbólowe i wykrztuśne, poprawia metabolizm ustroju, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, ułatwia wydzielanie mocznika i chlorydów.

Leczy choroby nerek i dróg moczowych, pomaga w obrzękach, kamicy moczowej, skazie moczanowej, reumatyzmie, bólach stawowych, zapaleniu prostaty, nieżycie pęcherza i przewodu pokarmowego, zapobiega powstawaniu kamieni moczowych; nalewka z wilżyny działa przeciwkrwotocznie i reguluje wypróżnienia. Korzeń zioła jest skutecznym lekiem w kamicach układu moczowego.

Wilżyna ciernista stosowana zewnętrznie  

Odwar lub napar z korzenia wilżyny ciernistej leczy łuszczycę, wypryski, zaawansowane hemoroidy; napar z ziela wilżyny pomaga w przypadku trudno gojących się ran i ropiejących wyprysków, bólu i świądu odbytu.

Foto: https://flic.kr/p/8tzDdM

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)