Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare)

Wrotycz pospolity to rozpowszechniona w Polsce roślina lecznicza. Występuje na terenach nizinnych oraz w niższych partiach gór, najłatwiej można ją spotkać na wzgórzach, w gęstych zaroślach, na brzegach lasów, pastwiskach i na nasypach kolejowych.

Tanacetum vulgare 
Wrotycz to silnie aromatyczna bylina o słabo rozgałęzionej, zazwyczaj półtorametrowej łodydze. Tworzy dużych rozmiarów kępy. Ma pojedynczo lub podwójnie pierzastosieczne liście. Kwiaty są drobne, żółte, rurkowate, zebrane w szczytowe kwiatostany o kształcie baldachu. Owocem jest żeberkowana niełupka.

Do celów leczniczych wykorzystuje się ledwo rozkwitłe koszyczki kwiatowe, a zbiory kwiatów odbywają się od lipca do września. Surowiec zawiera znaczne ilości olejku eterycznego oraz związki goryczkowe, flawonoidy i sole mineralne.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Wrotycz pospolity właściwości lecznicze

Wrotycz pospolity stosowany wewnętrznie

Wyciąg z kwiatów ma działanie przeciwrobacze, pobudza czynność wydzielniczą błony śluzowej żołądka, wzmacnia układ pokarmowy, pozytywnie wpływa na macicę i nerki. Ta roślina likwiduje bóle miesiączkowe i pobudza krwawienie miesiączkowe.  UWAGA! Spożycie zbyt dużej dawki wyciągu z kwiatów wrotyczu grozi zawrotami głowy, skurczami, utratą świadomości i krwiomoczem.

Wrotycz pospolity stosowany zewnętrznie  

Wyciąg alkoholowy z kwiatów stosowany jest do nacierania w bólach reumatycznych, artretycznych i gośćcowych; odwar z kwiatów używany jest do zwilżania włosów przy świerzbie, wszawicy głowowej i łonowej.

Rekapitulacja: Wrotycz pospolity właściwości lecznicze, wrotycz na bóle miesiączkowe, Wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczaFoto: https://flic.kr/p/NLuP4G

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 12
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)