Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Gorączka reumatyczna - zastosowanie ziół

Termometr 
Gorączka reumatyczna jest chorobą infekcyjną o ostrym przebiegu, powodującą silny stan zapalny głównie stawów, ale także nerwów, oczu czy serca, niekiedy jest przyczyną trwałych uszkodzeń tego niezbędnego narządu. Na szczęście często ogniska choroby ograniczają się do migdałków, gardła i zatok przynosowych. Zakażenie zazwyczaj wywołane jest przez paciorkowce i należy do powikłań po przebytej anginie. Najczęściej pojawia się u dzieci w wieku 5-12 lat.

Wśród najpospoliciej występujących objawów znajdziemy bardzo wysoką gorączkę, wysypkę, silne i uporczywe bóle mięśni oraz stawów, niekiedy dołącza do nich tzw. pląsawica, czyli mimowolne, nagłe drgania mięśni twarzy oraz niekontrolowane ruchy kończyn i całego ciała.

Gorączka reumatyczna może przerodzić się w poważną chorobę, której nie należy mylić ze zwyczajnym stanem gorączkowym - jest to groźna, ostra infekcja wymagająca najczęściej leczenia antybiotykami, którego doskonałym uzupełnieniem mogą być inne formy terapii, w tym ziołolecznictwo.

W ostatnich latach jej występowanie znacznie się zmniejszyło na skutek wykorzystania antybiotyków w leczeniu anginy, jednak przypadki gorączki reumatycznej pojawiają się nadal, ponieważ powraca falami wraz z pojawianiem się nowych szczepów drobnoustrojów chorobotwórczych.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Mięta pieprzowa, (Mentha piperita)

ziele
Mięta pieprzowa, jedno z najpopularniejszych i łatwo dostępnych ziół, ma między innymi działanie odkażające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosowana zewnętrznie w postaci olejku, doskonale wpływa na chorobowo zmienione stawy, zmniejsza obrzęki, łagodzi bóle mięśni.

Mięta stosowana wewnętrznie ma działanie kojące i uspokajające - mięta wchodzi w skład chyba każdej mieszanki uspokajającej!

Zewnętrznie chore miejsca można również kurować smarując olejkami z eukaliptusa, macierzanki lub rozmarynu - gotowe preparaty są do nabycia w aptekach i sklepach zielarskich.

Brzoza brodawkowata, (Betula verrucosa)

ziele
Brzoza brodawkowata i naturalne leki brzozowe pomagają zmniejszyć obrzęki stawów, złagodzić stany zapalne i dolegliwości bólowe. Napary i odwary z liści stosuje się zewnętrznie do okładów. Poza tym zaleca się zażywanie zawierających salicylany kapsułek z białej brzozy, które wzmacniają i regenerują organizm. Warte uwagi są również gotowe preparaty Herbapolu z brzozy, pomocne zarówno w gorączce reumatoidalnej, jak też w reumatyzmie, takie jak Reumosan i Reumogran.

UWAGA!
 
Nie należy pić olejku mirtowego bez wyraźnych zaleceń lekarza. Może on wywoływać działania niepożądane - od nudności po utratę przytomności.

Arnika górska, (Arnica montana)

ziele
Arnika górska ma szerokie zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne, jednak najczęściej wykorzystuje się ją do okładów. Lecznicze substancje zawarte w arnice łatwo przenikają przez skórę do chorobowo zmienionych stawów czy mięśni. Łagodzą obrzęki, zmniejszają bóle, poprawiają przepływ krwi i przeciwdziałają tworzeniu się szkodliwych złogów.

Stosuje się je z powodzeniem w stanach zapalnych, ale również w obrzękach, stłuczeniach czy oparzeniach. Do okładów przygotowujemy odwar z arniki. 1 łyżkę kwiatów zalewamy 1 litrem wody, gotujemy przez 5 minut i odstawiamy na 15 minut. Do gotowego odwaru dodajemy 4 łyżeczki octu i 50 miligramów gliceryny.

Żmijowiec zwyczajny, (Echium vulgare)

ziele

W gorączce reumatycznej przydatne są wszelkie rośliny obniżające temperaturę ciała. Oprócz najpopularniejszych, takich jak kwiaty lipy czy bzu czarnego, warto wymienić żmijowca zwyczajnego. Żmijowiec ma działanie napotne, przeciwgorączkowe, a jednocześnie uspokajające i łagodzące - dlatego nadaje się do leczenia dolegliwości związanych z pląsawicą, a także dolegliwości bólowych. Napar ze żmijowca należy zażywać pod kontrolą lekarza, który określi, jakie ilości i w jakich dawkach możemy przyjmować. Należy zaznaczyć, że większe dawki - jednorazowo powyżej 25 gramów - mogą być toksyczne!

Foto: https://flic.kr/p/57fAZk

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)