Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Rzęsistkowica - rzęsistek pochwowy

Rzęsistkowica jest zakaźną chorobą weneryczną. Wywołuje ją pierwotniak - rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis), który zazwyczaj przenosi się drogą płciową, choć zakażenie może nastąpić także wskutek kontaktu z bielizną, ręcznikami lub przedmiotami sanitarnymi, z których korzystała chora osoba.

Choroba weneryczna 

Do objawów należą: bóle w podbrzuszu, bóle podczas stosunku płciowego oraz oddawania moczu, świąd i pieczenie w okolicy narządów płciowych, pojawienie się żółtawej wydzieliny z pochwy lub cewki moczowej. Choroba często przebiega bezobjawowo i dlatego może sprawiać trudności diagnostyczne.

W przypadku podejrzenia rzęsistkowicy należy przeprowadzić specjalistyczne badania. Leczenie trzeba podjąć jak najszybciej, ponieważ w okresie zaostrzenia objawów (na przykład w czasie menstruacji lub ciąży) dolegliwości mogą stać się bardzo uciążliwe.Zioła stosowane w chorobie wenerycznej Rzęsistkowica

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Kwiat, nagietek 

Nagietek wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Likwiduje przykre objawy choroby, łagodząc świąd i zmniejszając dolegliwości bólowe. W rzęsistkowicy stosuje się irygacje lub tampony z użyciem naparu z kwiatów nagietka. 2 łyżki surowca zalewamy 2 szklankami wrzącej wody i zaparzamy 20 minut.

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium maius)

Kwiat, glistnik 

Glistnik jest stosowany zewnętrznie do leczenia uszkodzeń skóry, ran, zwalczania liszajów i brodawek, a także w zakaźnych chorobach skórnych i schorzeniach wenerycznych. Roślina ta ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, a także łagodzące i kojące.

W leczeniu rzęsistkowicy zaleca się irygacje z dodatkiem świeżego soku z glistnika lub odwaru z tego ziela. Odwar sporządzamy zalewając 2 łyżki suszonych liści 2 szklankami letniej wody i gotując 10 minut. Po przecedzeniu i ostudzeniu płynu mamy gotowy środek do irygacji.

Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi)

Zioła, mącznica 

Stan zapalny i upławy z pochwy można zmniejszyć stosując irygacje naparami z mącznicy, która ma działanie przeciwzapalne i dezynfekujące. Do irygacji stosujemy odwar z suszonych liści tej rośliny, który przygotowujemy zalewając łyżkę ziela 2 szklankami wody, podgrzewając i gotując 3 minuty.

Czosnek pospolity (Allium sativum)

Ząbki czosnku 

Czosnek wykazuje silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, niszczy wszelkiego rodzaju szkodliwe drobnoustroje oraz wirusy. W przeszłości był najpowszechniej stosowanym środkiem przeciw chorobom zakaźnym oraz wenerycznym.

W rzęsistkowicy zaleca się jednoczesne spożywanie czosnku i wykonywanie irygacji z zastosowaniem wyciągów z tej rośliny. Do irygacji służy między innymi preparat ze zmiksowanych ząbków czosnku rozcieńczonych letnią wodą, w proporcji 3 ząbki na szklankę wody.


Foto 1: https://flic.kr/p/HSTCQq

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot