Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zioła na siniaki | Okłady i kuracje ziołowe

Siniaki powstają na skutek uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych. Krew przedostaje się wtedy do tkanki podskórnej, powodując wylewy, których objawami są obrzęki oraz zmiany zabarwienia skóry (od barwy czerwonej poprzez fioletową aż po bladożółtą). 

Siniak na nodze 
https://flic.kr/p/25FVXw

Najczęstszą przyczyną tworzenia się siniaków są miejscowe urazy. Jeden z wyjątków mogą stanowić siniaki w pobliżu oka, które czasem pojawiają się nie tylko jako skutek uderzenia, ale również jako symptom poważnego uszkodzenia oka lub zaburzeń w obrębie czaszki.

Siniaki nieurazowe występujące w innych miejscach na ciele mogą towarzyszyć takim chorobom, jak hemofilia czy białaczka. Niewielkie krwiaki spowodowane stłuczeniem nie są groźne dla zdrowia i zwykle znikają samoczynnie w ciągu kilku dni. Nie wymagają zabiegów leczniczych, ale można znacznie przyspieszyć ich likwidowanie oraz regenerację uszkodzonych tkanek. Do najlepszych sposobów zalicza się zimne okłady oraz kuracje ziołowe.


Okłady z ziół na siniaki

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus)


Kwiat słonecznika 

Odwary z kwiatów słonecznika stosowane zewnętrznie są doskonałym środkiem przeciw wszelkim urazom, uszkodzeniom naskórka, obrzękom i siniakom. Powstrzymują wylewy podskórne i regenerują skórę, poprawiając jej elastyczność. 2 łyżki kwiatów zalewamy 2 szklankami letniej wody i gotujemy 3 minuty. Odwar taki można używać razem z przetworami z arniki górskiej.

Arnika górska (Arnica montana)


Kwiat arniki 

Przetwory z arniki łatwo przenikają przez skórę do uszkodzonych tkanek, wzmacniają ściany naczyń, zapobiegają rozprzestrzenianiu się obrzęków, zmniejszają bolesność krwiaków i wspomagają wchłanianie zniszczonych fragmentów tkanek do krwiobiegu. 

Zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów stłuczenia zaleca się okłady z dodatkiem nalewki arnikowej, którą można kupić w aptekach pod nazwą Tinctura arnica. 3 łyżki tego preparatu zalewamy 1/2 szklanki letniej wody i dodajemy 3 łyżki gliceryny oraz łyżkę octu. Powstały w ten sposób lek służy do okładów miejscowych.

Żywokost lekarski (Symphytum officinale)


Kwiaty żywokostu 

Żywokost lekarski stosowany zewnętrznie w obrębie skóry i tkanki podskórnej zmniejsza obrzęki i stany zapalne oraz przyspiesza gojenie się i regenerację tkanek. 

Takie działanie żywokostu przypisuje się tylko wyciągom ze świeżej rośliny. 4 łyżki liści tego ziela zalewamy 2 szklankami wrzącej wody, zaparzamy 10 minut i studzimy. Następnie wilgotne liście wkładamy pomiędzy dwie warstwy bawełnianej lub lnianej tkaniny, którą przykładamy na zasinione miejsca.

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)


Kwiaty rumianku 

Rumianek działa przeciwzapalnie oraz ściągająco, łagodzi ból i przyspiesza regenerację tkanek, wzmacniając drobne naczynia włosowate. 

Ma także znaczenie kosmetyczne, ponieważ ujędrnia skórę, a w przypadku krwiaków rozjaśnia ją. Ze względu na właściwości oczyszczające jest zalecany zwłaszcza w siniakach okolic oczu, może też służyć do przemywań oczu po lekkich urazach gałki ocznej i przebytych stanach zapalnych.

Do okładów zasinionych miejsc służy napar z kwiatów rumianku. 4 łyżki surowca zalewamy 4 szklankami wrzątku i zaparzamy 10 minut. Po ostudzeniu mamy gotowy środek leczniczy, który stosujemy przynajmniej kilka razy dziennie.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)