Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Uczep trójlistkowy (Bidens tripartitus)

Liście, kwiat, uczep 

Uczep trójlistkowy jest rośliną znaną w medycynie ludowej. Surowcem wykorzystywanym do leczenia jest suche ziele, które zbiera się na początku kwitnienia. Zawiera ono garbniki, gorycze, olejek eteryczny, śluzy, kwasy organiczne, karoten, witaminę C oraz sole mineralne, w których najwięcej jest manganu.

Ojczyzną uczepu trójlistkowego są umiarkowane strefy klimatyczne Europy i Azji. W Polsce jest to roślina dość pospolita, najczęściej spotykana w okolicach jezior i rzek, a także na podmokłych polach i łąkach. W bagnistych zaroślach tworzy gąszcze. Ma czerwonawe, sztywne i rozgałęzione łodygi, osiągające wysokość 80 cm. Liście mają nieznacznie szorstko orzęsione brzegi i ułożone są na łodygach naprzemianlegle.

Żółte kwiaty uczepu są drobne, obupłciowe i mają rurkowaty kształt. Zebrane są w nieduże koszyczki o brązowo-żółtej barwie, które po przekwitnięciu, mniej więcej we wrześniu, dają charakterystyczne owoce - płaskie niełupki o haczykowatym zakończeniu. Dzięki zagiętym zadziorkom, owoce przyczepiają się do ludzkich ubrań lub sierści zwierząt i przenoszone są czasem na bardzo duże odległości.

Uczep trójlistkowy stosowany wewnętrznie  

Odwar z ziela pomaga w gośćcu stawowym, podagrze, krzywicy i skazie limfatycznej, leczy schorzenia wątroby i śledziony, działa napotnie, moczopędnie, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, pomaga w grypie, anginie i przeziębieniu, poprawia przemianę materii, łagodzi nerwice, odtruwa organizm, oczyszcza krew, pobudza krwawienie miesiączkowe, regeneruje organizm osób starszych i po ciężkich chorobach, poprawia stan ustroju po długotrwałym przyjmowaniu silnych antybiotyków.

Uczep trójlistkowy stosowany zewnętrznie

Kąpiele w odwarze z ziela uczepu polecane są dzieciom ze zmianami skórnymi na tle alergicznym; pomagają one w przypadku reumatyzmu, gruźlicy skóry, trądziku, wrzodów, liszajów, wągrów, wyprysków, krost; olej z uczepu stosowany jest do smarowania trudno gojących się ran, ma zdolność szybkiego regenerowania chorych tkanek.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 12
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)