Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Uczep trójlistkowy (Bidens tripartitus)

Liście, kwiat, uczep 

Uczep trójlistkowy jest rośliną znaną w medycynie ludowej. Surowcem wykorzystywanym do leczenia jest suche ziele, które zbiera się na początku kwitnienia. Zawiera ono garbniki, gorycze, olejek eteryczny, śluzy, kwasy organiczne, karoten, witaminę C oraz sole mineralne, w których najwięcej jest manganu.

Ojczyzną uczepu trójlistkowego są umiarkowane strefy klimatyczne Europy i Azji. W Polsce jest to roślina dość pospolita, najczęściej spotykana w okolicach jezior i rzek, a także na podmokłych polach i łąkach. W bagnistych zaroślach tworzy gąszcze. Ma czerwonawe, sztywne i rozgałęzione łodygi, osiągające wysokość 80 cm. Liście mają nieznacznie szorstko orzęsione brzegi i ułożone są na łodygach naprzemianlegle.

Żółte kwiaty uczepu są drobne, obupłciowe i mają rurkowaty kształt. Zebrane są w nieduże koszyczki o brązowo-żółtej barwie, które po przekwitnięciu, mniej więcej we wrześniu, dają charakterystyczne owoce - płaskie niełupki o haczykowatym zakończeniu. Dzięki zagiętym zadziorkom, owoce przyczepiają się do ludzkich ubrań lub sierści zwierząt i przenoszone są czasem na bardzo duże odległości.

Uczep trójlistkowy stosowany wewnętrznie  

Odwar z ziela pomaga w gośćcu stawowym, podagrze, krzywicy i skazie limfatycznej, leczy schorzenia wątroby i śledziony, działa napotnie, moczopędnie, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, pomaga w grypie, anginie i przeziębieniu, poprawia przemianę materii, łagodzi nerwice, odtruwa organizm, oczyszcza krew, pobudza krwawienie miesiączkowe, regeneruje organizm osób starszych i po ciężkich chorobach, poprawia stan ustroju po długotrwałym przyjmowaniu silnych antybiotyków.

Uczep trójlistkowy stosowany zewnętrznie

Kąpiele w odwarze z ziela uczepu polecane są dzieciom ze zmianami skórnymi na tle alergicznym; pomagają one w przypadku reumatyzmu, gruźlicy skóry, trądziku, wrzodów, liszajów, wągrów, wyprysków, krost; olej z uczepu stosowany jest do smarowania trudno gojących się ran, ma zdolność szybkiego regenerowania chorych tkanek.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 15
Gości: 4
Roboty: Yandex Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, spider Bot, robot Bot, Google AdSense, Google AdSense

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)