Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis)

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis), inne spotykane nazwy tej rośliny to wawrzyn bobek, drzewo wawrzynowe, drzewo laurowe, laur szlachetny, bobkowe drzewo. Jest to krzew lub drzewo, które osiąga od 15 do 20 m wysokości. Jego liście mają eliptyczny kształt i ostre zakończenia. Są wiecznie zielone, skórzaste, ciemnozielone i rosną na łodygach naprzemianlegle. Mają przyjemny zapach i gorzki smak. Wawrzyn to roślina dwupienna; małe białawe, żółte lub zielonkawe kwiaty skupione są w niewielkich kwiatostanach. Owocem jest jajowata   czarna jagoda, zawierająca jedno oleiste nasiono.

liście, wawrzyn, roślina 

Wawrzyn szlachetny pochodzi z wybrzeży śródziemnomorskich oraz Azji Mniejszej, do dziś można go tam spotkać w stanie naturalnym. Uprawiany jest dla aromatycznych liści i nasion, które są cenioną przyprawą kuchenną. Jest to także roślina o znaczeniu leczniczym. Surowcami wykorzystywanymi w medycynie są liście oraz owoce. Liście wawrzynu szlachetnego zawierają związki fenolowe, olejek lotny, garbniki i gorycze. Natomiast jagody bogate są w zielonkawy olej, który zawiera olejki eteryczne i żywice.  

Wawrzyn szlachetny stosowany wewnętrznie  

Napar z liści wawrzynu ma działanie bakteriobójcze, przeciwgnilne, bakteriostatyczne, pomaga w likwidowaniu uporczywych wzdęć i problemów z trawieniem, poprawia apetyt.

Wawrzyn szlachetny stosowany zewnętrznie

Olej z owoców wawrzynu szlachetnego służy do przygotowywania maści rozgrzewających, likwidujących ból i rozszerzających naczynia krwionośne, pomaga w reumatyzmie; żucie liści laurowych likwiduje nieprzyjemny zapach z ust; liście dodane do kąpieli odkażają skórę i poprawiają jej ukrwienie; odwar z liści lub jagód dodany do kąpieli leczy wysypki i grzybice skóry.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)