Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Wiąz pospolity (Ulmus campestris)

Wiąz pospolity jest przedstawicielem rodziny wiązowatych i występuje w Europie oraz Azji Zachodniej. W Polsce rośnie przede wszystkim na terenach nizinnych, w lasach, na suchych zboczach gór i w dolinach górskich rzek. Dość często sadzona jest w parkach i na skwerach miejskich.
Młoda kora tego drzewa jest gładka, ale w miarę upływu lat pęka podłużnie.

liść, ulmus-campestris 

Liście wiązu mają eliptyczny kształt, są połyskujące, szorstkie i podwójnie piłkowane na brzegach. Kwiaty, które rozwijają się zanim pojawiają się liście, są niepozorne, zebrane w gęste skupiska i osadzone na skróconych pędach. Owocem jest mały, oskrzydlony orzeszek.

Wiąz pospolity stosowany wewnętrznie  

Odwar z kory wiązu ma działanie ściągające, leczy zaburzenia trawienne, niestrawność, biegunkę, pomaga zwalczać ból towarzyszący wrzodom żołądka oraz ból gardła i przełyku. Do celów leczniczych wykorzystywana jest kora, którą zdejmuje się wczesną wiosną z niezbyt grubych gałązek. Ma ona jasnożółtą barwę i zwija się podczas suszenia. Wyodrębniono w niej spore ilości garbników, goryczy oraz nieco śluzu. Drewno wiązu jest bardzo cenione w meblarstwie i budownictwie, ponieważ jest odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych oraz charakteryzuje się dużą elastycznością i trwałością.

Wiąz pospolity stosowany zewnętrznie  

Odwar z kory wiązu stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych, ranach, owrzodzeniach i anginie, używany jest do obmywania trudno gojących się, otwartych, ropiejących ran, dodawany do kąpieli oczyszcza skórę i likwiduje wypryski, krosty, trądzik, łagodzi podrażnienia; odwar z liści dodawany do kąpieli ma działanie odświeżające i relaksujące.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)