Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Suchość w ustach

JEŚLI SUCHO W JAMIE USTNEJ

Suchość w jamie ustnej jest następstwem zmniejszonej produkcji śliny przez gruczoły ślinowe. W różnych stopniach zaawansowania tej dolegliwości pojawiają się rozmaite objawy, a w najcięższych wypadkach mogą rozwijać się dodatkowe schorzenia.
 
Unravel

Co jest przyczyną suchości w ustach

Do najczęstszych symptomów towarzyszących chorobie należą: zwiększone pragnienie, nieprzyjemny zapach z ust, suchość i pękanie warg, trudności w żuciu i przełykaniu pokarmów. Ponadto może dochodzić do rozwoju chorób dziąseł, próchnicy zębów, a nawet upośledzenia zmysłów smaku i węchu.

Suchość w ustach stanowi naturalne następstwo zmniejszenia wytwarzania śliny u osób starszych, czasem jest skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków, palenia tytoniu lub nadużycia alkoholu

Herbata chińska

(Thea sinensis)

Zielona herbata działa na jamę ustną tonizująco, oczyszczająco oraz reguluj ąco, a także poprawia funkcjonowanie narządów zmysłu, zapobiega powstawaniu chorób zębów i jamy ustnej. W tej ostatniej dolegliwości zaleca się picie 3 razy dziennie szklanki zielonej herbaty z dodatkiem cytryny lub świeżo roztartego korzenia imbiru.

Mięta pieprzowa

(Mentha piperita)

Mięta stymuluje wydzielanie śliny i rozrzedzają. Żucie liści tej rośliny odświeża jamę ustną i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z ust. W leczeniu omawianej dolegliwości stosuje się napar z liści mięty, który służy do picia i płukania. 3 łyżki ziela zalewamy 2 szklankami wrzątku i zaparzamy 10 minut pod przykryciem. Lek wypijamy w ciągu dnia lub przepłukujemy nim usta.

Cytryna zwyczajna

(Citrus limon)

Owoc cytryny jest jednym z najskuteczniejszych, łatwo dostępnych środków przynoszących poprawę w suchości jamy ustnej. Chorym najczęściej zaleca się ssanie cząstek owocu w celu pobudzenia wydzielania śliny. Ponadto sok cytrynowy oczyszcza i odświeża jamę ustną, zapobiegając powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, wzmacnia i witaminizuje, a także przeciwdziała powstawaniu schorzeń dziąseł i zębów. Należy pić około 20 ml soku z cytryny (czystego albo rozpuszczonego w niewielkiej ilości wody) rano i wieczorem.

Rumian szlachetny

(Anthémis nobilis)

Roślina ta działa oczyszczająco, ściągaj ąco, przeciwzapalnie i regenerująco. Jeśli występują rany i owrzodzenia oraz stany zapalne jamy ustnej, a także schorzenia dziąseł i zębów, rumian szlachetny jest zalecany jako środek do płukania ust. Podajemy go w formie naparu z kwiatów tej rośliny. 2 łyżki surowca leczniczego zalewamy 3 szklankami wrzątku i zaparzamy 10 minut.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 11
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)