Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Suchość w ustach

JEŚLI SUCHO W JAMIE USTNEJ

Suchość w jamie ustnej jest następstwem zmniejszonej produkcji śliny przez gruczoły ślinowe. W różnych stopniach zaawansowania tej dolegliwości pojawiają się rozmaite objawy, a w najcięższych wypadkach mogą rozwijać się dodatkowe schorzenia.
 
Unravel

Co jest przyczyną suchości w ustach

Do najczęstszych symptomów towarzyszących chorobie należą: zwiększone pragnienie, nieprzyjemny zapach z ust, suchość i pękanie warg, trudności w żuciu i przełykaniu pokarmów. Ponadto może dochodzić do rozwoju chorób dziąseł, próchnicy zębów, a nawet upośledzenia zmysłów smaku i węchu.

Suchość w ustach stanowi naturalne następstwo zmniejszenia wytwarzania śliny u osób starszych, czasem jest skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków, palenia tytoniu lub nadużycia alkoholu

Herbata chińska

(Thea sinensis)

Zielona herbata działa na jamę ustną tonizująco, oczyszczająco oraz reguluj ąco, a także poprawia funkcjonowanie narządów zmysłu, zapobiega powstawaniu chorób zębów i jamy ustnej. W tej ostatniej dolegliwości zaleca się picie 3 razy dziennie szklanki zielonej herbaty z dodatkiem cytryny lub świeżo roztartego korzenia imbiru.

Mięta pieprzowa

(Mentha piperita)

Mięta stymuluje wydzielanie śliny i rozrzedzają. Żucie liści tej rośliny odświeża jamę ustną i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z ust. W leczeniu omawianej dolegliwości stosuje się napar z liści mięty, który służy do picia i płukania. 3 łyżki ziela zalewamy 2 szklankami wrzątku i zaparzamy 10 minut pod przykryciem. Lek wypijamy w ciągu dnia lub przepłukujemy nim usta.

Cytryna zwyczajna

(Citrus limon)

Owoc cytryny jest jednym z najskuteczniejszych, łatwo dostępnych środków przynoszących poprawę w suchości jamy ustnej. Chorym najczęściej zaleca się ssanie cząstek owocu w celu pobudzenia wydzielania śliny. Ponadto sok cytrynowy oczyszcza i odświeża jamę ustną, zapobiegając powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, wzmacnia i witaminizuje, a także przeciwdziała powstawaniu schorzeń dziąseł i zębów. Należy pić około 20 ml soku z cytryny (czystego albo rozpuszczonego w niewielkiej ilości wody) rano i wieczorem.

Rumian szlachetny

(Anthémis nobilis)

Roślina ta działa oczyszczająco, ściągaj ąco, przeciwzapalnie i regenerująco. Jeśli występują rany i owrzodzenia oraz stany zapalne jamy ustnej, a także schorzenia dziąseł i zębów, rumian szlachetny jest zalecany jako środek do płukania ust. Podajemy go w formie naparu z kwiatów tej rośliny. 2 łyżki surowca leczniczego zalewamy 3 szklankami wrzątku i zaparzamy 10 minut.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 13
Gości: 2
Roboty: robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)